Piktogram Nedir?

Piktogram nedir Piktogram hakkında bilgi,Piktogram nedir ,Piktogram hakkında bilgi,Piktogram ne demektir,Piktogram Hakkında Kısa Bilgi

Piktogram nedir
Piktogram nedir

Piktogram Nedir?

Bir obje, bir yer veya alanı temsil eden sembollere piktogram denilmektedir. Bu sembollere dayalı yazı sistemine piktografidenilmektedir. Grafik şeklinde kullanılan anlatım biçimleridir. Temelde çivi yazısı gibi alt tabanlıdır.  Çivi yazısı ve hiyorogliflerde genelde pigtogramlar bulunmaktadır.

Piktogram kullanımı

İlk olarak, MÖ 5000 yıllarında Çin kültüründe sıklıkla kullanılmıştır. Piktograflar, Afrika, Amerika’da bulunan gelişmemiş toplumlarda halen kullanılmaktadır. Gelişmiş kültürlerde ise sembol halinde kullanılmaktadır. Bu gün kullandığımız trafik işaretleri pigtograftır. Bu simgesel işaretler, bir ürün hizmet ya da nesneyi göstermeye yaramaktadır. Tren istasyonlarında, metro, çarşı, otogar ve hava alanlarında farklı uluslara sahip ve farklı diller konuşan insanlara ortak bir lisan oluşturmak için kullanılır.  Simgeselbu işaretler, işaret ettikleri nesne ve yerleri direk anlatırlar.  Bu nedenle, basit bir şekilde anlattıkları objeleri resmederler. Latince, pictus ve gram sözcüklerinden türemiştir. Anlamı yazısı olmayan resim demektir.  Yazılı olan ifadenin kolay anlaşılması için kullanılır. İlk kez 1964 Tokyo olimpiyatlarında yer bulma işlemi için resmen kullanılmaya başlamıştır.

Piktogram’ın özellikleri

İşaretler evrensel olarak anlaşılmalıdır, farklı yaş ve kültür grupları aynı şeyi kavrayabilmelidir, hiçbir tabuyu kullanmamalıdır ve yalın grafiksel çizim ya da sembolleri olmalıdır. İllüstrasyon şeklinde özel tasarlanmalıdır, simgesel işaretler sistemi olarak geliştirilmelidir, uluslar arası şekilde anlaşılır olmalıdır, standart her ülkede aynı renk ve şekilde kullanılmalıdır, tasarımlar estetik kurallara uymalıdır ve tek renk basıldığında gene anlaşılmalıdır. Piktogramlar genelde idogramlar ile karıştırılırlar. İdogramlar, resim yolu ile yapılsa da bir fikri ifade etmektedir. Coğrafya haritalarında, meteorolojide, trafik işaretlerinde kullanılan semboller piktogramdır. Uygulaması ve akılda kalması oldukça kolay olan semboller, Pekin Olimpiyatlarında genelde Çince karakterlerden türetilmiştir. Olimpiyat oyunlarının temel amacı olan, kültürel öğeler ve oyunların estetiği verilmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir