Paypal nedir? Nasıl Kullanılır? Paypal Hesabı Nasıl Açılır?

Paypal nedir? Nasıl Kullanılır?
Paypal nedir? Nasıl Kullanılır?

Paypal hesabı hakkında bilgi, paypal hesabı nasıl açılır, paypal nasıl açılır, paypal nasıl kullanılır, paypal ne demek, paypal ne işe yarar, paypal nedir, paypal nedir nasıl alınır, Paypal Sistemi Hakkında Bilgi, Paypal Sistemi Nasıl Çalışır

Paypal nedir? Nasıl Kullanılır? Paypal Hesabı Nasıl Açılır?

Paypal Nedir?

Paypal kredi kartı bilgileri verilmeden ödeme yapılmasını ve alınmasını sağlayan bir para transfer aracıdır. Paypal 190 ülkede kullanılmakta ve 24 değişik para biriminde elektronik posta adresi olan kişi ve kurumlar arasında kolayca işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Paypal Nasıl Kullanılır?

Paypal’ın işleyişi ilk olarak Paypal üzerinde bir hesap açılarak sağlanmaktadır. Alıcı olarak Paypal kullanımı için Paypal üyeliğine kredi kartı bilgileri bir kez girilerek, gerekli olduğunda banka hesabından, Paypal hesabına para aktarımı yapılır. Daha sonra Paypal parayı transfer eder ve ödemeyi korur. Paypal alışveriş koruma sistemi sayesinde siparişin ulaşmaması, siparişin gelen üründen farklı olması veya satın alınmayan bir üründen ücret alınması durumlarında Paypal’a başvuru yapılarak para iadesi sağlanmaktadır. Satıcı olarak Paypal kullanımında ise çevrimiçi ödemeler kabul edilir, ödemeler anında hesaba alınır ve istenildiğinde bankaya aktarılmak üzere Paypal hesabında tutulur. Satıcılar PayPal’ı web sitesine entegre ederek veya e- posta yoluyla ödeme talebi göndererek dünyanın her yerindeki satıcılardan ödeme alabilmektedir.

Paypal’ın diğer ödeme araçlarına göre birtakım avantajları bulunmaktadır. Paypal hesabını açmak birkaç dakika süren kolay bir işlemdir, ayrıca site Türkçe olarak kullanılabilmekte ve müşteri hizmetleri Türkçe destek vermektedir. Tek bir Paypal hesabı kullanarak Paypal’ı destekleyen dünyanın her yerindeki binlerce web sitesinden alışveriş yapılabilmekte ve elektronik posta adresi olan herkese online para gönderilebilmektedir. Bunların yanında Paypal oldukça güvenli bir ödeme aracıdır.

PayPal ile kredi kartı numaranızı mağazaya açıklamadan ödeme yapmak mümkündür. PayPal sisteminin kullanıldığı ülkelerde (190 ülke, 230 milyon kullanıcı) e-posta hesabı olan bir kişiye ya da işletmeye para gönderilebilir. Sistem kısaca şöyle işler:

Önce banka hesabınızdan PayPal sisteminde oluşturduğunuz hesabınıza para transfer etmeniz gerekir. Sonra da PayPal aracılığıyla parayı (e-posta adresi olan) istediğiniz birine ya da kuruma gönderebilirsiniz. PayPal özellikle Ebay (www.ebay.com) ve Gitti Gidiyor (www.gittigidiyor.com) gibi, ikinci el eşyalar satan sitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

E-posta aracılığıyla müşterilerinizden para talep etmek için;

Müşterilerinizden ödeme talep etmek ve kredi kartı, banka ve PayPal ödemelerini online kabul etmek için hızlı ve güvenli bir yol olarak PayPal E-posta Ödemeleri’ni kullanılabilir. Bir web sitesine ihtiyaç yoktur; müşterilere tıklatıp ödeme yapabilecekleri bir ödeme talebini e-postayla göndermek yeterlidir.

E-posta aracılığı ile ödeme yapmak:

♦ Daha Hızlıdır: Müşterileriniz ödemelerini bir tıklamayla yapabilir

♦ Etkilidir: E-posta ödeme talepleri PayPal sitesi üzerinden yapılır.

Düşük maliyetlidir: Ödemeleri mağaza hesap ücretleri, kurulum ücretleri veya aylık ücretler ödemeden alınabilir. Yalnızca ödemeleri almak için düşük işlem ücretleri ödenir. PayPal’den para almak için de; PayPal’dan, ödeme aldığınızı haber veren bir e-posta aldıktan sonra, paranın PayPal bakiyenize eklenip eklenmediğini görmek için hesabınıza üye girişi yapmak gerekir. PayPal bakiyeniz olduktan sonra, paraları bir banka hesabına aktarabilir ya da yine sistem içinde başka bir kişiye gönderilebilir. PayPal’ın Çoklu Para Birimleri özelliğini kullanarak küresel anlamda ürün alıp ve satabilirsiniz. Mevcut PayPal hesabınızla 24 farklı para biriminde ödeme yapmak veya kabul etmek mümkündür (Kanada Doları, Euro, İngiliz Sterlini, ABD Doları, Yen, Avustralya Doları, Yeni Zelanda Doları, İsviçre Frankı, Hong Kong Doları, Singapur Doları, İsveç Kronu, Danimarka Kronu, Polonya Zlotisi, Norveç Kronu, Macar Forinti, Çek Korunası, İsrail Şekeli, Meksika Pesosu vb.) PayPal sisteminde bir ödemeyi aktarmak için, başka bir para biriminde bakiye bulundurmaya gerek yoktur. PayPal aracılığıyla dünyanın her yerine para gönderip almak mümkündür. Başka bir deyişle “alıcı olarak” yurt dışındaki web sitelerinden alış veriş yapabilir, “satıcı” olarak yurt dışından müşterilere mal satılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir