Oy Madımak Türküsü ve Hikayesi Nedir?

Oy Madımak Türküsü,Oy Madımak Türküsü ve Hikayesi Nedir?,Oy Madımak Türküsünün Hikayesi,Oy Madımak Türküsü Sözleri Nedir

Oy Madımak Türküsü ve Hikayesi Nedir?

Madımak oylum oylum
Geliyor selvi boylum
Selvi boylum gelirse
Şen olur benim gönlüm
Oy madımak teke tüke sakalı
Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak kuşkuşu yemlik
Oy madımak

Bu türküyü hatırladınız mı? Madımak bitkisi toplayan kadınlar söylermiş bu türküyü. Nida Tüfekçi, tarafından derlenmiş olan bu türkü aynı zamanda bir kadın oyun havasıdır, ilkokulda oynamıştım.

Adı türkülere konu olan madımak, bahar aylarında Orta Anadolu’nun doğasında sıkça rastlanan bir ot ve madımak yemeği bu bölgenin bilinen en eski yemeklerinden biri. Halk dilinde keçi memesi, kuşekmeği ve söğüt otu olarak bilinen, bahar aylarında yağan yağmurla birlikte ortaya çıkan madımak, genelde köylü kadınlar tarafından toplanıyor ve bazen pazarlarda satışa sunuluyor.

Madımak pişer oldu
Tencerem taşar oldu
Günde yediğim şamarlar
Bir iken beşer oldu

Açıkçası madımak yemeğinden hiç yemedim ama güzel sesli ve usta aşçı, eski oda arkadaşımdan ötürü türküsünü ve yapılışını çok dinlemişliğim vardır. Arkadaşımın annesi bahar aylarında memleketleri Çorum’dan, satın aldığı ya da bizatihi elleriyle topladığı madımaklardan bolca getirirdi. Bizim arkadaş buna hem sevinir hem de madımakları ayıklayıp yıkayıp, süzdükten sonra birer pişirimlik poşetleyerek daha sonra da pişirmek için derin dondurucuya kaldırmanın güçlüğünü hatırlayınca biraz söylenirdi. Biz de takılırdık Allahın otuna bu ne zahmet, diye. O yine de; “A! Öyle demeyin ama, yemeği çok güzel olur” der toz kondurmazdı madımağa.

Madımak biçim de biçim
Ölüyom senin de için
Madımak toplar iken
Başımdan düştü çitim

Arkadaşım madımak yemeğinin tarifini verdiğinde, o kadar malzemeyi hangi ota katsan güzel olur diye şaka yapmıştım, sanırım her pişirişinde kulağımı çınlatıyordur! Öyle keyifli anlatmıştı ki yapılışını, öyle çok gülmüştük ki şimdi madımak olsa pişirebilirim gibi geliyor. Bakın tarifi şöyle:

Madımak; soğan, bulgur, tercihe göre pastırma veya çemen ve/veya kıyma ile yapılıyor. Madımakların kök tarafındaki kırmızı kısımlarını alarak, ayıklayıp yıkıyoruz. Yemeklik doğradığımız soğanları tereyağında pembeleşene kadar kavuruyoruz sonra kıyma, salça ve pastırmayı da katıp 4-5 dakika daha kavuruyoruz. İnce ince kıydığımız madımakları ve bulguru ekliyoruz. Ispanak pişirir gibi ılık suyunu da ilave edip, yemeğimizi 15 dakika pişmeye bırakıyoruz, pişince sarımsaklı yoğurt ile servis yapıyoruz.Ayrıca bu yemeği, tereyağı, pastırma ve kıyma yerine zeytinyağı ve domates katıp zeytinyağlı da pişirebiliriz.

Dediğim kadar varmış değil mi?

Evet madımak toplanmasıyla, pişirilmesiyle, yemesiyle, türküsüyle, oyunuyla Orta Anadolu’nun çok hoş ve saf bir tadı. Madımağı, onu hatırlayalım diye özellikle yazdım. Yazdım çünkü onu bize kattığı lezzetiyle hatırlayalım ve hatırlatalım, yaktığımız ateş sadece sevginin, hoşgörünün ateşi olsun, aşımızın piştiği ateş olsun istiyorum…

Oy madımak teke tüke sakalı
Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak kuşkuşu yemlik
Oy madımak…

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir