Osmanlı Beyliği’nin Kuruluşu Ve İlk Etkinlikleri

Osmanlı Beyliği’nin Kuruluşu Ve İlk Etkinlikleri,Osmanlı Beyliği’nin Kuruluşu Ve İlk Etkinlikleri Nedir,Osmanlı Beyliği’nin Kuruluşu

Osmanlı Beyliği’nin Kuruluşu Ve İlk Etkinlikleri

Orhan Bey 1321’de Mudanya’yı aldıktan sonra, 1324’de Bursa’yı fethetmek için hazırlıklara başladı. 1326’da Bursa üzerine yürüyen Orhan Bey, deneyimli kumandanları Köse Mihal, Turgut Alp, Şeyh Mahmut ve Ahi Hasan’la görüşerek, ilkin kentin güneyindeki Atranos (Orhaneli) kalesini aldıktan sonra Bursa önüne gelerek Pınarbaşı yöresinde karargah kurdu ve Bursa’yı kuşattı. Kenti kurtarmaktan ve yardımdan umudu kesen Bursa Tekfuru, 6 Nisan 1926’da kenti Orhan Gazi’ye teslim etti. Marmara Bölgesi’nin ortasında ekonomik bakımdan önemli bir merkez, aynı zamanda ticaret yollarının da bir kavşak noktası konumundaki Bursa’nın alınması, Osmanlı Beyliği’nin gelişmesi açısından önemli bir olaydı. Bursa’nın alınmasından sonra beylik merkezi Bursa’ya taşındı ve 1327’de ilk Osmanlı akçesini burada basan Osmanlılar böylelikle güçlerini ve bağımsızlıklarını pekiştirdiler. Öte yandan Osmanlı komutanlarından Akçakoca; Kandıra’yı, karamürsel ve İzmit Körfezi’nin güneyini ele geçirdi. Ancak Bursa’nın Osmanlılar’ın sürekli merkezi olması, İznik ile İzmit’in alınmalarının ardından oldu. Kartal yöresinde Aydos ve Samandıra’da alınarak Osmanlı sınırı Karadeniz ve İstanbul Boğazı’na doğru genişletildi.

Türkler’in Kocaeli Yarımadası’nı ele geçirerek İstanbul Boğaz’ına inmeleri, Bizans İmparatorluğu’nu kaygıya düşürdü. Ellerinden çıkan kaleleri geri almak ve uzun süredir kuşatma altındaki İznik’i kurtarmak amacıyla harekete geçen Bizans İmparatoru III. Andronikos 1329’da Pelekanon’da (Maltepe) Osmanlı güçleri karşısında bir yenilgiye uğradı. Pelekanon zaferinin ardından, yardım alamayacaklarını anlayan İznik (Nikea) kumandanı teslim oldu. Kısa bir süre sonra Osmanlılar’ın başkenti İznik oldu (1331). 1333’de de Gemlik ele geçirildi ve bunu Armutlu ve Anahor’un alınmaları izledi. 1337’de İzmit teslim oldu. XIV. yüzyıl ortalarına dek topraklarını Bizans genişleten Osmanlılar, aynı süreçte Karesi Beyliği’nin büyük bölümünü de ele geçirdiler. Böylelikle Balıkesir, Manyas, Edincik, Kapıdağı ve yöresi Osmanlı topraklarına katıldı. Karesi Beyliği’nin, Marmara kıyılarının elde edilmesi, Osmanlılar’ın Rumeli’ye geçmelerine olanak sağladı. Karesi Beyliği emirleri de Osmanlılar’ın hizmetine girerek Rumeli’deki fetihlerde önemli katkılarda bulundular. Ankara’yı elinde tutan Alaüddin Eredya’nın 1352’de ölümünden sonra oğulları arasındaki karışıklıktan yararlanmak isteyen Orhan Gazi 1354’de, Ankara’yı oğlu Süleyman Paşa komutasında gönderdiği Osmanlı güçleriyle ele geçirdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir