Oruçluyken Mide Neden Yanar?

ORUÇLUYKEN MİDE NEDEN YANAR?
Öncelikle Yüce ALLAH oruç tutan bütün Müslüman kardeşlerimizin tuttuğu oruçları kabul etsin. Değerli dostlar birçok Müslüman kardeşimiz, oruç tuttuğu sırada midesinin aşırı derecede yandığından yakınmaktadır. Ben kendimde dahil bu problemleri bizzat yaşadım ve tecrübe ettim.

Peki ama oruçluyken yani midemizde açken neden yanıyor? işte sorunun bir çok cevabı olmak ile birlikte yine yaşadığım tecrübeleri sizler ile paylaşmak istiyorum.

Gece sahurda kontrolsüz bir şekilde yediğimiz besinlerin, yiyeceklerin, yemeklerin ki sahurda yemek kesinlikle yemeyin mideye ağır geliyor. Sebebi ise yemeği gece sahurda yiyip uyumamızdır. Vücut hareketsiz kaldığından midenin yediğimiz yemeği öğütememesidir.

Sahurda kahvaltılıklar, (peynir, yumurta, zeytin, salam, kaşar peynir, bal vb.) ve çorba yenilebilir. En önemlisi ise kesinlikle yedikten sonra bir su bardağı süt için, mideye ve sahur sabahında yaşanılan mide yanmalarına çok iyi gelir. Bunu kişisel olarak tecrübe ettim. sahurdan sonra süt içmediğim günlerde midem aşırı derecede yanıyor. Fakat süt içtiğim günlerde kesinlikle midem yanmadı.

Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir