Okula Yeni Başlayan Çocuk

Okula Yeni Başlayan Çocuklarımız İçin Birkaç Tavsiye

Bazı Anne Babaların çocuğum ilk defa okula gidecek acaba neler yapmalıyım.Nasıl olacak.Çocuk okula alışabilecek mi diye kendi kendilerine bu soruları sorduklarını tahmin edebiliyorum.Çocuğumuzun Okula alışabilmesi için birkaç yapmamız gereken bize düşen görev var.Sonuçta ilk defa çocuğumuz evinden ayrılacak ve farklı bir ortama dahil olacaktır.Çocuğumuzun yeni bir ortama alışması o ortama ayak uydurması kolay olmayacaktır. Buda çocuk için normal olan bir şey.Sonuçta evde istediği herşeyi yapabiliyordu ve her istediğini yapıyorduk.Girdiği yeni ortamın muhakkak kuralları olacaktır.Hatta yeni girdiği ortamda herşey kuralına uygun yapılacağı için biraz okul olgusundan korkabilir.Ev ortamından tamamen farklı sosyal aktivitesi yüksek bir ortamda tamamen farklı bir ortama girmek bir çocuk için heyecan ve endişe verici bir durumdur. Bilhassa bu duyguları okulun ilk günlerinde çocuklarımız yaşayabilir.Peki Çocuğumuzda bu kaygıları azatmak için neler yapmalıyız?

1-Çocuklar ilk günlerde okula gitmek istemezler.Bu isteksizliği ortadan kaldırmak için çocukla sohbet etmek,okulu cazip hale getirmek için bir sürü arkadaşı olacağını söylemek,sevdiği bir şey varsa onu çocuğunuza almak,okulla ilgili övücü sözler söyleme,güzel bir kahvaltı hazırlamak faydalı olabilir.

2-Çocuk okula gitmemek için direttiğinde ise anne ve baba olarak kararlı davranmamız gerekir. Okula teşvik etmek için çocuğa ödül teklif edilebilir.Mesela okula gidersen sana çikolata alırım veya sevdiği bir oyuncağı alırım demeniz çocuğumuzu her okula gittiğinde beklenti içine sokup içgüdüsel olarak okula gitme isteği artar.Çocuğunuzu sakın öğretmen söylerim gibi tehdit edici sözlerle korkutmayın.

3-Ev ve okul ortamını kıyaslayıp evdeki rahatı orada bulamayacağını hatırlatmak, okulun kurallardan müteşekkil bir yer olduğunu vurgulamak yapılan hataların başında gelmektedir.

Anne ve Babalarında Okula Uyum Sağlamaları Gerekir

Herkes zanneder ki sadece çocuklar okula uyum sağlamalıdırlar. Halbuki  Anne ve Babalarda bu dönemde okulla ilgili akıllarında hep şüphe taşırlar.Bu şüpheler acaba öğretmen nasıl iyimi çocuğumla ilgilenecek mi,çocuğum yemek yiyebilecek mi,tuvalete gidebilecek mi,koşarsa terler terlerse hasta olabilir gibi velinin aklını kurcalayacak bir sürü soruyla tereddüt içine girerler.Kesinlikle bu düşünceler kardan çok zarar getirir.Sakın ha çocuğun yanında gözyaşı dökmeyin. Mümkünse hemen öğretmene teslim edip çıkın. Eğer aksini yaparsanız çocuk okuluna alışamaz. Ya da alışması güçleşir.Okulun imkan ve hedeflerini, eğitim anlayışını, yeterlik durumunu inceleyip öğretmenlerin tecrübe ve tutumlarıyla ilgili gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bu tür düşüncelerden sıyrılmamız, “Çocuğum artık büyüdü ve bu yeni dönem onun için çok faydalı olacak” diyerek kendiniz zihninizde uyarmanız gerekir.

Eğer Anne ve Babalar kaygılı olur ve kurguladığı olumsuz senaryoları çocuğun yanında dile getirirse bu durumdan o da etkilenecek, okula devam etmek istemeyecektir. Özellikle “Öğretmenini sevmedin mi? Okul kötü bir yer mi? Bir daha gitmek istemiyor musun?” gibi olumsuzluk içeren sorulardan kaçınmak gerekir. Aksi halde çocuk; okulu sevmeme, oraya gitmek istememe gibi alternatifleri olduğunu da düşünmeye başlayabilir. Seçme şansı olan bir çocuk ise büyük ihtimalle evde kalmayı tercih edecektir.

Öğretmenlerle Sürekli İş Birliği İçinde Olmamız Gerekir

Çocuğa okulda bulunduğu saatler boyunca eşlik eden, eğitim ve sevgi veren, onu gözlemleyen, ihtiyaçlarını karşılayan en önemli yetişkin öğretmenidir. Bu nedenle onunla etkili iletişim kurmamız, çocuğumuzla ilgili gerekli bilgileri düzenli olarak paylaşmamız uyum sürecini kolaylaştırır. Kurumda düzenlenen aile eğitimlerine katılıp öğretmenin tavsiyelerine kulak vermek, çocuğun güçlü ve farklı yönlerini ortaya koyacak etkinlikleri desteklemek bir başka gereklilik olarak karşımıza çıkar. Ayrıca çocuğun okulda öğrendiklerini evde de uygulamasını sağlamak adına öğretmenden öneriler isteyebilir, aile katılım etkinliklerine iştirak ederek çocuğun akademik başarısını artırabiliriz. Ebeveyni ile öğretmeninin iş birliği içinde olduğunu hisseden çocuk kendini rahat hissederek “Ben bu okulu seviyorum, burası bana uygun bir yer, ben burada mutlu olabilirim” diye düşünmeye başlar.

Okula Yeni Başlayan Çocuk
Okula Yeni Başlayan Çocuk