Nurullah Ataç Kimdir?

Nurullah Ataç, 23 Ağustos 1898 tarihinde İstanbul’da doğdu. Gerçek soyismi Ata’dır. Babası ilkokul öğretmenidir. Ünlü tarihçi Hammer’in yazdığı Osmanlı Tarihi adlı eseri dilimize çevirmiştir.

Ataç, lise eğitimini Galatasaray Mektebi’nde tamamlamıştır. Ardından üniversite eğitimi için İsviçre’ye gitmiş, 1919 yılında babası vefat ettikten sonra tekrar İstanbul’a dönmüştür. Eğitimine burada devam etmek istemiş, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne kaydolmuştur. Ancak burada da eğitimini tamamlayamadan okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Leman Ataç ile evlenmiştir. Yine bu yıllarda Fransızca tercümanlığı yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı’nda bu görevde bir süre çalışmıştır. Tam da bu yıllarda ileride kendisinin biyografisini kaleme alan kızı Meral Ataç dünyaya gelmiştir.

Fransızca ve Rusça’dan şiir çevirileri yapan Ataç, ardından kendi şiirlerini yazmaya başlamıştır. Pek çok gazete ve dergide eleştiri yazıları yayımlanmıştır. Yazıları Türk edebiyatının ilk izlenimci eleştiri yazılarına örnek teşkil eder. O dönemin en çok satan bütün gazetelerinde eleştiri yazıları yazmıştır. Türk Dili, Varlık ve Yenigün dergilerinde deneme yazıları yazmıştır.

1921 yılında yazdığı Türk Tiyatrosu’nda İlk Göz Ağrısı adlı eleştiri yazısıyla edebiyat dünyasına ilk adımı atmıştır. Çeşitli gazetelerde yayımlanan 120′den fazla eleştiri yazısı bulunmaktadır. 1921-1957 yılları arasında eleştiri yazıları yazmaya devam etmiştir. Batı dünyasındaki tiyatro oyunlarını ve tiyatroculuk anlayışını yakından takip etmiş, tiyatromuzun ve izleyicimizin batı standardını yakalaması için yazılar yazmış, bu uğurda çalışmış bir şair ve yazardır. Ülkemizde batı-doğu sentezinde özgün bir tiyatronun gelişimini sağlayan önemli eleştirmenlerdendir. Dönemin ünlü edebiyat dergisi Varlık’da yayımlanan ve en beğenilen yazıları şunlardır:

Karalama Defteri-Sözden Söze
Ararken-Diyelim
Söz Arasında
Okuruma Mektuplar
Günce
Prospero ile Cariban
Söyleşiler
Günce 2
Dergilerde
Söz Sende

Nurullah-ataç