Nedir Başkanlık Sistemi? Avantajları Neler

Başkanlık Sistemi, Başkanlık Sistemi Nedir?, Başkanlık Sistemi Hakkında Bilgi, Başkanlık Sistemi Nasıl Uygulanır, Başkanlık Sistemi Türkiye’de Neden Uygulanmalı, Başkanlık Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Ak Parti Neden Başkanlık Sistemi Yönetim Biçimini İstiyor, Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık Sistemini Neden İstiyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR

Sevgili okurlarımız sizlere bu bilgilendirme makalemizde son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden başkanlık sistemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nedir başkanlık sistemi? başkanlık sistemi hükümet başkanının aynı zamanda devlet başkanı da olduğu ve yürütme (hükümet) erkinin yasama organından (TBMM) bağımsız bir şekilde görevde bulunduğu cumhuriyete dayalı bir hükümet sistemidir. Başkanlık sisteminde yasamanın (TBMM) yürütmeyi (hükümet)  fesh etme yetkisi yoktur. Başkanlık sisteminde göreve gelenler meclis dışındandır ve 4 yıl görev yaparlar. Meclise bağlı değillerdir.

Peki Başkanlık Sisteminin Avantajları Neler?

Yukarıda da değindiğimiz gibi başkanlık sisteminde yönetime gelenler (başbakan, bakanlar ve başkan) meclis dışından olduğu için ve yapılan seçimler ile geldiklerinden dolayı 4 yıl gibi bir süre görev yaparlar. Ülkelerin kalkınması ve istikrarı için bu çok önemli bir noktadır. Yürütme erkinde devamlılık söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşu olan 29 Ekim  1920 tarihinden günümüze kadar gelen süre zarfında 62 kez hükümet kurulmuştur. yani 95 yılda 62 hükümet değiştiren Türkiye’de ki bu dönemler içerisinde Adnan Menderes Hükümeti, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan hükümetleri 10 yıl ve üzeri görev yapmışlardır. Kaba taslak hesapladığımız zaman mevcut yönetim şekli ile yönetime gelen 62 hükümetin sadece 3 tanesi uzun vadeli olmuştur bunların görev süreleri de ortalama üç hükümeti topladığımızda 30-32 seneyi buluyor. 95 yıllık tarihi bulunan Türkiye Cumhuriyetinin geriye kalan 63 yılında toplam 59 hükümet göreve gelmiş buda ortalama 1 yıl 2 ay gibi bir süre yönetimde kalmıştır.

İstikrar çok önemlidir. Doğru liderler eşliğinde istikrar bir ülkeyi daima ileri taşır. Değerli okurumuz birazcık düşündüğümüzde ülkemizin başına hükümet olarak gelmiş olan bu 59 hükümet 1 yılda ne yapabilir? dolayısıyla bu açıdan başkanlık sistemi 4 yıl görev alacağından ve meclisten ayrı bağımsız olarak çalışacağı için Türkiye Cumhuriyeti için çok yararlı olabilir. Tabi doğru kişiler eşliğinde, başkanlık sistemi meclisten bağımsız çalışıyor o zaman meclis boşunamı var diye bazı arkadaşlarım sorabilir? Türkiye Büyük Millet Meclisi yasalar yapacak ve yürütme erkinde görevli olan bakanlar, başkan vb. gibi kişileri izleyecek. Yani meclis meclis gibi çalışacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir