NASIL BİR BİLGİSAYAR ALMALI?

NASIL BİR BİLGİSAYAR ALMALI?

Bu soruyu genelde bilgisayar alacaklar kendilerine muhakkak soruyorlar. Biz de sorunun cevabını vermeye çalışacağız.Öncelikle aslında şu soruyu kendimize sormamız lazım bilgisayarı hangi amaçla kullanacağım.Bu sorunun cevabını biliyorsanız işiniz kolaylaşıyor.

Bilgisayarlar genel olarak,

1-Eğitim amaçlı

2-Oyun amaçlı

3-İş amaçlı  kullanılıyor.

Eğer biz eğitim amaçlı bir bilgisayar düşünüyorsak en azından işlemcisi İ5 olan en az 16 GB ram’i olan 256 GB SSD diski olan bir bilgisayar düşünülebilir.Ha burda masaüstü bilgisayar mı? Dizüstü Bilgisayar mı diye düşünüyorsanız sorunun cevabı eğer taşımayacaksanız kesinlikle masaüstü bilgisayar.Avantajı herhangi bir arıza durumunda daha kolay müdahale edilebilmesidir.Öğrenciler için ideal bir bilgisayar bence.

Oyun amaçlı bilgisayar düşünüyorsanız tabi özellikleri de iyi olmalı.Mesela oyunlar ekran kartı odaklı çalışıyor.Ekran kartı en az 4 gb Ram kapasiteye sahip olmalı.Tabi ki bunun yanında işlemcisi en az i7 sekiz bin serisi olmalı,disk olarak 1 TB SSD ve 32 GB Ram düşünülmeli.Bu türde aldığınız bilgisayarda oyunlarda donma sorunu ortadan kalkacaktır.

İş amaçlı kullanacağımız bilgisayar tabi ki laptop olmalı çünkü sunum yapma ihtiyacınız olabilir.O yüzden iş için laptop hatta laptopun dokunmatik özelliği varsa daha iyi olur.Bilgisayarın özellikleri neler olmalı diye düşünürsek.Yine i7 sekizbin serili işlemci,en az 16 gb Ram ve en az 512 GB SSD disk olması bence yeterli olur.

Tabi ki maddi gücünüz imkan veriyorsa bu değerler arttırılabilir.Genellikle bilgisayarlara işletim sitemi olarak ya Windows ya da Linux tabanlı Pardus,ubuntu gibi programlar yükleniyor.Microsoft Windows size artı bir lisans maliyeti getirir.Linux tabanlı programlar ücretsizdir.Ancak windowsun kullanımı daha kolay olduğu için kullanıcılar windows tercih ediyor.Burda işletim sistemi tercihi sizin.Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken bir noktada özelliklerinde Free-Dos yazıyorsa anlayın ki işletim sistemi yoktur.Onu siz kendiniz yükleteceksiniz.Sizlere bilgimiz dahilinde bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi vermeye çalıştık.Umarım faydalı olmuştur.Eğer bizim aklımıza gelmeyen sorularınız varsa yoruma yazabilirsiniz.Mümkün olduğunca cevap vermeye çalışırız.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir