Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları Nelerdir?,Nanenin Faydaları Hakkında Bilgi,Nanenin Faydaları Hakkında Bilgi,Nanenin Faydaları,Nanenin Faydaları Neler

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Boğaza verdiği ferahlıkla insanları rahatlatan nanenin faydaları saymakla bitmiyor. Sizlere bitkiler, meyveler, sebzeler ve bitki çaylarının faydaları hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Bu makalede de sizler için bir çok kaynağa başvurarak hazırladığımız nanenin bilimselliği kanıtlanmış faydalarını sıraladık. Sağlıklı günler dileriz.

Nanenin Faydaları Nelerdir?
Nanenin Faydaları Nelerdir?

NANENİN FAYDALARI

Dünyanın her yerinde yetişebilen bir bitki olan nane aşırı nemli yerleri çok seven bir bitki olduğundan ülkemizde Karadeniz bölgesin’de yetiştirilmesi diğer bölgelere nazaran daha kolaydır. Nanenin onlarca çeşidi vardır.  Ferahlatıcı kokusu ile meşhur olan nanenin en sık tüketim şekli kurutulan yapraklarından çay yapılarak içilme şeklidir. Ülkemizde salatalara ve yemeklere değişik tatlandırıcı olarak da karıştırılan nanenin uzmanlar çok aşırıya kaçmadan tüketilmesini öneriyor bunun nedenini ise aşırı derecede nane tüketiminin insanları zehirleyebilmesi gösteriliyor.

♦ Ferahlatıcı kokusuyla nane iştah açıcı görevi görür. Yemeklere karıştırılması halinde yemeğin tadına tat katar.

♦ Mevsim geçişleri sırasında sık rastlanılan soğuk algınlığı durumlarında (grip, nezle vb.) ilk akla gelen çözümün nane ile limonun karıştırılarak hazırlanılan nane–limon çayı olduğunu sanırım Türkiye’de bilmeyen yoktur. İşte bu durumdan dolayı evinizde nane ile limonu sürekli olarak bulundurmaya özen gösterin. Bir çok uzman araştırmacı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda nanenin; gaz sancılarından, mide rahatsızlıklarına, mide bulantısından, uykusuzluğa kadar bir çok hastalığa faydası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

♦ Midesi hassas olan bazı insanların araba, vapur, otobüs, tren ve uçak gibi taşıtlara bindiğinde midesi bulanır işte bu durumlarda bir miktar nane çiğnemek anında etki ederek mide bulantısını sonlandırır.

♦ Ağız kokularının önüne nane çiğneyerek geçebilirsiniz. Özellikle sigara içen kimselerde ağzın iç kısmında oluşan çeşitli bakteriler ve maddeler yüzünden ağız da aşırı derecede bir koku salgılanmaya başlar. İçinde bulunan çeşitli ferahlık sağlayan madde özleriyle ağzın iç kısımlarında oluşan zararlı mikropları ve mikroorganizmaları yok ederek ağıza ve boğazlara ferah bir koku salgılar.

♦ Vücudumuzun sağlığını yakından ilgilendiren bağışıklık sistemi için gerekli olan A, ve C vitamini, demirmanganez ve mineralleri yüksek oranda içinde bulunduran nane vücut sağlığını koruyarak cildinde genç ve taze kalmasını sağlar.

♦ Nane idrar söktürücü ve bağırsakların temizlenmesi işleminde tetikleyici rol oynar.

♦ Bel ağrıları, baş ağrısı, burkulmadan oluşan ağrılara karşı nane ruhu olarak da bilinen nane yağını el ile masaj şeklinde sürerek ağrıların dindiğini farkedebilirsiniz.

♦ Nane, içinde bulunan çok sayıdaki yararlı maddelerin sayesinde doğal antibiyotik görevi görerek bronşit, farenjit ve sinüzit gibi hastalıkların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir