Muzun En Önemli Faydaları

Muzun En Önemli Faydaları,muz faydaları, muz yemenin faydaları, muzun bilinmeyen faydaları, muzun en önemli faydaları, muzun faydaları,muz

Muzun En Önemli Faydaları

Değişik Tadıyla yetişkin bireyler kadar çocuklarda da sevilen meyveler arasında yerini alan muz, bol miktarda mineral bulundurması sebebiyle sağlığımız için faydalı meyvelerin başında yer alıyor. Potasyum miktarı son derece yüksek olan muz yüksek tansiyonu düşürürken aynı zamanda, damar tıkanıklığını önlemede ve kalbin görevlerini normal bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Bu özelliğiyle muz kalp damar hastalıklarından korunmak için uzmanlar tarafından önerilen bir meyvedir.  Yüksek derecede şeker bulundurması ve 1 tane muzda yaklaşık olarak 110-115 kalori gibi yüksek enerji değeri olması muzun dezavantajları arasında sayılabilir.

Muzun Öne Çıkan Bazı Faydaları

Kalp ve Damar Sağlığını Koruması: muzun içinde yüksek potasyumun yer alması nedeniyle 1 tane muzda (540 mg potasyum) potasyumunda damar sağlığı ve tansiyonun ilacı olması nedeniyle muz, kalp damar hastalıklarına ve yüksek tansiyona iyi geldiği ABD’de yapılan 50 bin erkek üzerinde yapılan araştırma sonucunda potasyum içeren gıdaları tüketenlerin  kalp krizi, felç geçirme riskleri yüksek oranda azaldığı gözlemlenmiştir.

Mide Ülserine İyi Gelmesi

midemizin ürettiği aşırı mide asidini dengede tutan muz mide ülseri oluşumunu önleyerek zaten mevcut olan mide ülserinin artmasına engel olur. Mide ülserinden korunmada muzun iki önemli faydası vardır. 1)- mide asidine karşı hücreleri destekleyerek  çoğalmasına yardımcı olur ve zar üzerindeki mukus tabakayı kalınlaştırarak mide asidine karşı adeta kalkan olur. 2)- bakterileri temizleyerek mide ülserinin oluşmasına engel olur.

Sindirime İyi Gelmesi: vücudumuzda bulunan ve önemli görevler üstlenen elektrolitler ishal sebebiyle meydana gelen su kaybı nedeniyle azalır. Muzda fazla miktarda bulunan elektrolitler ishal sonrasında ortaya çıkan halsizliğe iyi gelir. Bu özellikleriyle muz spor yapmadan önce ve sonrasında yenilebilecek meyveler arasında yer almaktadır.

Göz Sağlığına İyi Gelmesi:Göz sağlığımızı korumak için Muz gibi E, C,A vitaminleri bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi göz sağlığımızı korumamıza önemli derecede yardımcı olur.

Kemik Sağlığına Sağladığı Faydalar:Bağırsaklarımızda sindirim esnasında üretilen faydalı (probiyotik) bakteriler, vücudumuzun tükettiği besinlerde bulunan vitaminler ve mineralleri emme yeteneğini arttırır. Sindirim için gerekli olan bakterileri sayıca arttırmakta olan muz bu özelliğiyle sindirim esnasında yiyeceklerde bulunan kalsiyumdan ve diğer vücudumuz için gerekli olan vitaminlerden daha fazla yararlanmamızı sağlar. Bu sayede kemik sağlığımızın korunmasında büyük rol üstlenir. Bakterilerin çoğalması nedeniylede bağırsak kanserine yakalanma şansını da düşürür.

Muzun Sağladığı Diğer Faydalar

Depresyon: Muz içerisinde Depresyon tedavisi için kilit rol üstlenen serotonine amino asit’i bulundurur.

Enerji: Spor yapmadan önce 2 tane yiyeceğiniz muz, spor esnasında düşecek olan kan şekerini dengelediği gibi gerekli olan enerjiyi de size sağlar.

Kramp: Egzersiz hareketleri esnasında ya da gece yaşanan kas krampları için de muz tüketebilirsiniz.

Adet Öncesi Sendromu: Adet öncesi sendromu yaşayan kadınlar içerisinde bulundurduğu amino asitler sayesinde kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan serotonin üretimini çoğaltan muz yiyebilirsiniz.

Şişkinlik: Muzda Bol Miktarda bulunan B6 vitamini sayesinde vücudumuzun aşırı miktarda su tutmasını önler, zayıflamak isteyenlere yardımcı olur, sinir sistemimizi destekler ve vücudumuz için gerekli miktarda beyaz kan hücreleri üretir.

Toksinler: Muz Sindirim için gerekli olan ve vücudumuzdan atmamız gereken toksinlerin atılmasına yardımcı olan ”pektin” içeriyor.

Kabızlık: Muzun içerisinde bulunan bol miktarda besin lifi sayesinde bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Reflü: Midede bulunan asidi dengeleyerek asit üretimi sebebiyle yaşanabilen reflü ağrılarını giderir.

Hafıza: Hafızamız için gerekli olan potasyumu her gün 1 adet muz yiyerek sağlayabilirsiniz.

Kaşıntı: Böcek sokmalarından dolayı kaşınan bölgelere muz kabuğunun içini sürerek kaşıntıyı giderebilirsiniz.

Vücut Sıcaklığı: Sıcak günlerde yükselen vücut sıcaklığını muz yiyerek düşürebilirsiniz.

Sigarayı Bırakma: İçerisinde bulundurduğu magnezyum, potasyum ve B vitaminleri sayesinde Sigara bırakmada çekilen yoksunluk hissini azaltabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir