Midem Yanıyor Evde ne Yapabilirim?

Midem Yanıyor Evde ne Yapabilirim?,Midem Yanmasına Karşı Evde Tedbirler,Midem Yanıyor Evde ne Yapılabilir Hakkında Bilgi

mide yanması

Midem Yanıyor Evde ne Yapabilirim?

Mide yanması neredeyse hepimizin başına gelen bir sorun. Midemiz her yanmaya başladığında da doktora gitmek imkansız. İşler güçler derken doktor tarihi sürekli erteleniyor. Ama evde alacağımız önlemlerle yani alternatif tedavi yollarıyla mide yanmasını hafifletebiliriz.

Bakalım mide yanmasından şikayetçi olanlar ne gibi önlemler almalı:

Ne yediğinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve

içeceklerden kaçının. Ama bu kadarı yetmez. Bazı yiyecekleri yediğinizde de kendinizi izleyin. Herhangi bir yanma oluyor mu diye bakın. Örneğin: nane, kafein , soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve çok yağlı yiyecekler. Sağlıklı kalmak ve midenizi korumak için lif bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Aynı zamanda büyük öğünlerden kaçının. Günde 5 – 6 öğün yiyin ama azar azar yiyin. Çünkü fazla yemek de mide yanması tetikleyicilerinden.
Ne zaman yediğinize dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yediklerinizin midenizi yakması çok normal. Bu yüzden yatma saatine yakın midenizin çok dolu olmamasına dikkat edin.
Nasıl yediğinize dikkat edin. Yavaş yavaş yiyin, küçük yudumlar alın, iyice çiğnemeden yutmayın.
Kilo verin. Göbekteki fazla yağlar karnınıza baskı yapıyor. Bu yüzden de mide asitleri yemek borusundan yukarı çıkıyor. Eğer sizin de fazla yağlarınız varsa bir diyet programı uygulamalısınız.
Sigara içiyorsanız bırakın. Bu uyarıdan bıkmış olabilirsiniz ama sigaranın zararlı olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Midede asitleri tutmaya yarayan kasların sigara yüzünden işlevleri yavaşlıyor. Sigara içenlerin mide yanması yaşamasına şaşmamalı.
Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin. Çünkü bu kıyafetler de karnınızı sıkıştırdığı için mide asitlerini yukarı yolluyorlar.
Yatağınızın baş kısmını yükseltin. Bunu ekstra yastıklarla yaparsanız hiçbir işe yaramaz. Yatağınızın altına birkaç tahta parçasıyla eklenti yapabilirsiniz.

Bu uyarılara kulak verin …

Fazla kilolu kişilerde mide sorunları sık görülür. Kilonuzu normal aralıklarda tutmak mide şikâyetlerinizi azaltacaktır.
Mide yanmasından yakınan kişiler bilinçsiz ilaç tüketmemelidir. Özellikle ağrı kesicilerin pek çoğu mide yanmasını tetikler.
Alkol ve sigara mide rahatsızlıklarını önemli derecede artırır.
Kızartma ve aşırı yağlı besinler mideyi yorar.
Çiğ sebze ve meyveler, kurubaklagiller içerdikleri yüksek posa sebebiyle mide rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken besinlerdir. Sebzeleri pişirerek, meyveleri kabuksuz tüketebilirsiniz.
Asitli içecekler ve meyve suları yanma hissini tetikler.
Kafein yanma, ekşime ve ağrıyı artırdığı için mideyi yorar.
Kahve, çay, çikolata ve acı soslar sınırlı miktarlarda tüketilmelidir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir