Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?, Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı, Mehmet Akif Ersoy,Mehmet Akif Ersoy Eserleri,Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Türkiyemizin ulusal marşı olan İstiklal Marşı‘nın yazarıdır.

Büyük Şair 20 Aralık 1873 yılında istanbul Fatihte doğmuştur. Mehmet Akif Ersoy’un annesi Anadoluya Buharadan göçmüş olan Emine Şerif Hanımdır. Babası ise Fatih Camiisinin medrese hocası olan ve Kosova doğumlu Mehmet Tahir Efendidir. Babası ona doğum tarihini ifade ede ”Ragif” ismini verdi. Bu ismin teleffuzu zor olduğu için Mehmet Akif’in arkadaşları ve çevresi ona ”Akif” diye seslendi, zamanla Mehmet Akif Ersoy bu ismi benimsemeye başladı.

İlkokula İstanbul’un Fatih semtinde yer alan Emir Buhari mahalle mektebinde başlamıştır. Ortaöğretime Fatih Merkez Rüştiyesinde başladı ve babansından Arapça öğrenmeye başladı. Akif bu dönemde Farsçaya ilgi duymaya başladı ve farsça derslerine katılmaya başladı. Rüştiyede eğitimi boyunca aldığı dil derslerinde hep birinci oldu. (Türkçe, Arapça, Farsça, Fransızca)

1885 tarihinde rüştiyeyi bitiren Mehmet Akif, o dönemin en gözde okulları arasında sayılan Mülkiye İdadisine Kaydoldu. 1988 tarihinde okuduğu okulun yüksek bölümüne devam ederken babasını kaybetti ve 1 yıl sonrada büyük İstanbul yangınında evlerini kaybeden Akif ve ailesi yoksulluğa düşürdür. Babasının öğrencilerinden olan Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerine küçük bir ev yapıp Akif ve ailesini bu eve yerleştirdi.

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir