Marlo Morgan Kitabının Analiz Formu

Marlo Morgan Kitabının Analiz Formu,Marlo Morgan Kitabının Ana Fikri,Marlo Morgan Kitabının Özeti,Marlo Morgan Kitabının Yazarı

Marlo Morgan Kitabının Analiz Formu

ESER OKUMA SONUÇ RAPORU

I. ESERİ ADI, YAZARI
A. YAZARI : Marlo MORGAN
B. BASKI YILI : Aralık 2000
C. SAYFA SAYISI : 224
D. BASILDIĞI MATBAA : Kitap Matbaacılık

II. ESERİN KISA ÖZETİ

Marlo Morgan 50 yaşlarında Amerikalı bir dokturdur. Kaliforniya’da katıldığı bir tıbbi kongre esnasında Avustralyalı bir doktorla tanışır ve bu doktor onu Avustralya’ya davet eder. Marlo altı hafta sonra oraya gitmeye karar verir.
Avustralya’ya vardığında “aborjin” denilen esmer tenli insanların toplumdan dışlandığının farkına varır. Bir süre sonra arkadaşından onu birkaç aborjinle tanıştırmasını ister. Onlar ile bir süre sonra toplantılar yapmaya başlar. Birlikte böcekler için koruyucu teller üretip bunları insanlara dağıtmaya başlarlar. Marlo insanlara, aborjinlerin de normal birer insan olduklarını anlatmaya çalışmaktadır. Bu aborjinlerin dikkatini çeker ve Marlo ‘yu yaşadıkları topraklarına çağırırlar.
Uzun bir yolculuktan sonra aborjinlerin yaşadıkları yerlere varırlar. Ona Oooata adı verilen genç bir aborjin tercümanlık yapmaktadır ve onun bir nevi rehberidir. Arabadan indikten sonra ona bütün eşyalarını çıkarmasını ve verdikleri yerli giysilerini giymesini söylerler. Onun bütün eşyaları yakılır ve artık sahibi olduğu tek şey bedenidir.
Bir süre sonra Marlo onların liderinin yanına gider ve merasimler yapılır. Bütün kabile toplanarak uzun bir yolculuğa çıkılır. Yolculuk boyunca Marlo’nun ayaklarında yaralar oluşmaya başlar ve bu yaralar ona çok acı vermektedir. Bunu gören şifacı kadın bitkilerden yapılmış bir ilacı Marlo’nun ayaklarına sürer. İlaç kısa sürede etkisini gösterir ve Marlo da böyle bir sıkıntıdan kurtulur. Geceye kadar yürüdükten sonra bir yerde mola verilir ve yemekler hazırlanmaya başlar. Yemekler Marlo’nun önceden yediklerine göre çok tuhaftı fakat Marlo hem aç olduğundan hem de kabilenin alınabileceğini düşündüğünden yemekleri kabul etmek zorunda kalır. Yemekler yendikten sonra yine tuhaf bir çay içilir ve uyunur.
Sabah olduğunda aborjinler geçen gece için Marlo’ya teşekkür ederler ve o da aynı şekilde cevap verir. Aborjin halkı Marlo’ya alışmaya başlamıştır. Aborjinler normal insanlardan çok farklıydılar. Örneğin insanlar birbirleriyle irtibat kurmak için telefon adı verilen cihazı kullanırken aborjinler telepati ile irtibat kuruyorlardı.
Aborjin halkı için zorluklarla yaşama onların hayatlarını bir parçasıydy. Başlarına geçenlerde herzaman iyi bir yön olduğunu düşünüyor ve bunu da lehlerine kullanmaya çalışıyorlardı. Onlar için en önemli şey doğaydı ve kendilerini doğanın bir parçası olduklarını düşünüyorlardı. İlaçlarını saf bir biçimde doğadan elde ediyor, hastaları iyileştirmede fiziksel yöntemlerin yanında zihinsel yöntemler de kullanıyorlardı. Yolculuklarına devam ediyorlardı. Birkaç kez daha mola verdiler ve bir yerde durarak misafirlerine bir konser vermeğe karar verdiler. Onlar enstrümanlarını yanlarında taşımıyorlardı. Onlar için kuru bir ağaç dalı, bir taş en iyi enstrümanlardandı.
Marlo günden güne onların içine daha fazla giriyordu, giderek yolculuğun sonuna doğru yaklaşıyorlardı. Artık sınav günü gelip çatmıştı ve Marlo kabilenin başına geçirilmişti. Herkes onun sorumluluğu altındaydı. Bu onun için başarılması ğüç bir sınavdı. Fakat Marlo kendini doğanın bir parçası kabul edip diğer varlıkların yerine koyduğunda en zor güçlüklerin üstesinden gelmiş ve kendini ispat etmişti.
Bir süre sonra bir mağaraya gidildi. Orası tarihin saklandığı tek yerdi. Marlo kabileye her zaman sadık kalacağına yemin etti ve ona “bir çift yürek” adı verildi. Kısa bir süre sonra kabileden ayrılacaktı, ormanın sonuna ulaşmışlardı. Son kez onlara döndü ve yaşadığı her şey için teşekkür etti.
Şehirde kıyafeti yüzünden garip karşılandı. Kısa bir süre sonra kaldığı otele ulaştı ve temizliğini yaptıktan sonra en kısa sürede Amerika’ya geri döndü. O Amerika’ya geri döndüğünde her şeyin normal bir şekilde devam ettiğini görür ve bunun Tanrı’nın ona bir armağanı olduğunu düşünür.

III. MUHTEVA BİLGİSİ

1. ANAFİKRİ :

Tüm varlıklar aynı evrensel birliğin bir parçasıdır ve varolan her şey inanılmaz güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır.

2. ALINACAK DERSLER

Hiçbir insan işe yaramayacak kadar değersiz değildir. İnsanlar din, dil, ırk,renk vs. gibi farklılıklar yüzünden kötü davranılmamalıdır.
Her insana özel nitelikler verilmiştir ve bunlar güçlendirilerek ömür boyu sürecek olan yeteneklere dönüştürülebilir.
İnsanlar fiziki hastalıklarından kurtulmak için içinde olan hastalıkları iyileştirmesi gerekir.

3. OLAYIN KİŞİLERİ VE TAHLİLLERİ

Marlo Morgan
Fiziki tahlili : Marlo 50 yaşlarında sarışın bir Amerikalı doktordur. Yaşına rağmen kabileyle yapılan yürüyüşlere dayanabilmiştir.
Ruhi tahlili : Marlo bütün insanların eşit olduğunu kimsenin kimseden üstün olmadığını düşünmektedir. Bunun için aborjinlerin de normal birer insan olduklarını ispat etmeye çalışmıştır.
Sosyolojik tahlili : İnsanlarla her zaman iyi geçinmeyi tercih eden Marlo yaptıklarıyla aborjinlere kendini kabul ettirmiştir. Ailesi içinde önemli bir yere sahip olduğundan eşini ve çocuklarını kolayca yönlendirebilmektedir.

Fiziki tahlili : Oooata küçüklüğünde şehirde yaşamış daha sonra kabilesine geri dönmüştür. Şehirde büyüdüğünden İngilizce’yi iyi bilmektedir.
Ruhi tahlili : Geç olsada kabilesine döndüğünden sonra kabiledeki inançları tam olarak benimsemiştir.
Sosyolojik tahlili : Kabileye geri döndükten sonra şehirde yaşayan aborjinler ile kabile arasında irtibatı sağlamaktadır. Bütün merasimlere katılmakta ve yabancılara tercümanlık yapmaktadır.

Kabilenin yaşlı kişisi
Fiziki tahlili : Kabiledeki en yaşlı kişidir. Esmer tenli ve siyah gözlü olduğundan yerli bir insan olduğu anlaşılmaktadır.

Ruhi tahlili : Örf ve adetler ve dualar onun yaşam amacıdır.
Sosyolojik tahlili : Kabilesi arasında en çok saygı gören kişilerdendir. Kabileye yapılması gerekenleri söyler ve birlikte yapılan ve merasimlere başkanlık yapmaktadır.

Ruhsal Kadın
Fiziki tahlili : Kısık ve esmer yüzü, delici kara gözleri onu olduğundan yaşlı göstermektedir.
Ruhi tahlili : Kabilenin ruhi lideridir. İnançların öne çıktığı merasimlere katılarak duaların yapılmasını sağlar.
Sosyolojik tahlili : kabilesi arasında en çok saygı gören kişilerden biridir. Kabileye yeni birinin katılması sürecince duyguları yönlerdirir.

4. OLAYIN GEÇTİĞİ MEKAN

Kitapta olayların geçtiği mekanlar hakkında bir bilgi vermek oldukça güç. Çünkü olaylar genellikke boş bir arazide gerçekleşiyor. Zaten aborjinler yerleşik bir yaşama geçmiş değillerdir. Buna bağlı olarak kitapta olayların geçtiği yerler de sürekli değişmektedir.

IV. YAZAR HAKKINDA BİLGİ

Sağlık uzmanı sıfatıyla Avustralya’ya gitmemiş ve orada beş yıl süren çalışmaları sırasında, ölümü bekleyen bir yerliyi tedavi etmemiş olsaydı, günümüzde kimse onu tanımayacaktı.
Marlo Morgan, ülkesine döndüğünde, anılarını kaleme aldı. Amacı, torunlarına ilginç bir günlük bırakmaktı. “Bakınız, büyükanneniz neler yaşadı” diye şaşırtmak istiyordu onları. Oysa, kaleme aldıkları, sandığından da ilginçti ve yazın dünyasının tüm projektörlerini üzerinde topladı. Herkesten çok, kendisi şaşırdı bu inanılmaz başarıya.
Yazarın bize verdiği mesaj çok önemli: Marlo Morgan, herkesin aradığı mutluluğu, uzaklarda, bilmediğimiz ülkelerde değil, hemen yanıbaşımızda bulabileceğimizi anlatmaya çalışıyor. Yeter ki biz elimizi doğru uzatmasını bilelim.

ESERLERİ
Bir Çift Yürek
Sonsuzluğun Mesajı

V. SONUÇ
Aborjinlerin burada bahsedilen çoğu özelliğinin, biz normal insanlardan çok farklı olması, “Bir Çift Yürek” ’i ilgi çekici kılıyor. Onların doğayla mücadele ederek değil, uyum sağlayarak yaşamaları, tüm gereksinmelerini doğadan karşılamaları bizler için önce tuhaf gibi göründe de , Marlo Morgan kitapta bu tuhaflıkları çok iyi temellendirmiştir. Aborjin öğretilerini kurguyla birlikte vererek masalsı bir söylem yakalamış.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir