Marea Hararet Sorunu ve Çözümü

Marea Hararet Sorunu ve Çözümü
Marea Hararet Sorunu ve Çözümü

Fiat Marea Hararet Sorunu ve Çözümü, Marea Neden Hararet Yapar?, Fiat Marea Hararet Yapmasının Nedenleri

Marea Hararet Sorunu ve Çözümü

FİAT MAREA HARARET SORUNU

Yeni satın almış olduğum maream geçenlerde Üsküdar’dan Şile’ye giderken hararet yaptı ve bu hararetin sonucunda da yolun sağına çekmeye çalışırken istop etti.

Bu problemi Sanayide bir çok ustaya göstermeme rağmen çözemediler. Hepsi benim en sinir olduğum yöntem olan deneme yanılma yöntemi ile hangi parçanın arızalı olduğunu bilmeden Belki de sağlam bile olan parçaları değiştirmemi önerdiler. Bazı ustalar radyatörü değiştir dedi, bazıları da fanı, bazıları müşir dedi bir başkası ise elektriksel sorun dedi. Ama maalesef ben hiç birine güvenemediğimden dolayı hiç birinsinin fikrine katılmadım ve deneme yanılma yöntemi ile iş yapmayacağımı söledim ve çıktım dükkanlarından her defasında.

Benim Marea’da hararet çıktığı zaman ışıklarda rölantide veya fren yaptığımda hız düştüğünde direk istop ediyordu. Yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süre uraştıktan sonra problemi çözmediğim için kendi kendimi yemeye başladım. ertesi gün bir motorcuya gittiğimde bana motor contasını değiştirmemi tavsiye etti. Bende peki ama benim arabam su eksiltmiyorki dedim. Haklısın dedi bizim orada gerçekten Fiat ustası yok servis çok ama usta yok.

İnternette mareanın soğutucu parçalarının ne işe yaradığını araştırdım. Nedir bu soğutucu parçalar radyatör, fan, müşir, termostat vb. gibi. Her parçanın ne vazife gördüğünü anladıktan sonra bir kanıya vardım. benim arabamın kesinlike termostadı arızalı olmalı çünkü radyatörü arızalı olsa su kaçağı olmalı ki bende öyle bir sorun yok, fan arızalı olsa çalışmaz ki çalışıyor, müşir arızalı olsa fanı devreye sokmaz ki fan devreye giriyor ama geç girdiğini farkettim ve müşire bilgi gönderip ve ne zaman fanı devreye sokması gerektiğini söyleyen parça termostat olduğuna göre normalde 87 c’de açılması gereken fan 95 c’de açıldığından dolayı termostatın arızalı olduğu üzerinde yoğunlaştım ve tanıdığım güvendiğim bir motorcunun yanına marea mita marka termostadıda alıp gittim. Usta benim arabamın termostatını değiştir dedim. Bu arada araba hararet yaptığı için motor çekiş gücü çok düşüyordu. Çekiş neden düşüyor hararet etkilermi diye sorduğumda evet etkiler dedi. Vel hasıl kerem termostadı değiştik araba canavar gibi oldu. Artık hararet yapmıyor 87 c’de fanı açıyor. Motorun çekişi en az %40 arttı.

Değerli arkadaşlar başımdan geçen bir olayı sizler ile paylaşmak istedim eminim ki benim gibi bu sorunu yaşayan çok insan vardır. Sanayideki ustalar deneme yanılma yöntemiyle iş yaptıklarından sizlere bir dost olarak tavsiyem sürdüğünüz araba hangi marka olursa olsun biraz tanıyın aracınızı tanıdığınızda ve biraz araştırma yaptığınızda gerçekten sorunu çözdüğünüzü gözlemleyebilirsiniz. Başınızdan geçen olayları arızaları ve çözümleri aşağıdan yorum bölümünden paylaşırsanız bizim gibi sorun yaşayan arkadaşlara klavuz olacağından eminim. Kalın sağlıcakla…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir