Mardin Yemekleri ve Tatlıları

                          Mardin’de Ne Yenir?

mardinMardin Mutfağı’nda mahlep (meyvesi bezelye benzeri, çiçekleri önce sarı sonra kırmızı olan, güzel kokulu, acımsı tatlı ot), ıkşut (tohumu beyaz, mercimek büyüklüğündeki çiçekleri sarı olan bodur bir ağaç), yaban salatalığı, mazı, meyan kökü, ıbzor (rezene, Arap saçı), kapari, gıbbeze (ebegümeci), çemen, gızbara (kişniş) gibi yabani otlar çoktur, Mardin yemekleri de tüm Güneydoğu Anadolu’da olduğu gibi et, pirinç, bulgur ağırlıklı, yağlı ve baharatlıdır. Yemeklerde sumak, biber,yenibahar, tarçın, zencefil gibi baharatlar bolca kullanılır.

Çorba çeşitlerinde nohut, pirinç, yoğurt, yumurta, un, yağ ve naneyle yapılan lebeniye çorbası, beyaz lahana, pirinç, bulgur, soğanla hazırlanan kişk çorbası, mercimek, un, kelle paça, nohut, dövme, soğanlı yoğurt ve çorten çorbaları akla ilk gelen seçeneklerdir.

Mardin Leblebisi ve Badem Şekeri

Tatlı ve tuzsuz nohutlar beş defa kavrularak çeşitli baharat­larla tatlandırılarak Mardin’e özgü leblebi haline getirilirler. Kış aylarında helva ve tarçınlı, bademli, cevizli, susamlı şeker üretimi de yapılır. Mardin’de ayrıca şekerli leblebi, badem şekeri ve anasonlu şeker de üre­tilir.

Karpuz Çekirdeği

Mardin’de karpuz çekirdek­leri kaynatılır ve kabak çekirde­ği gibi çitlenir.

Sabunlar

Mardin Bölgesi’nde yabani bittim ağacı aşılanarak Antep fıstığına dönüştürülmektedir. Kavrularak kahvesi de yapılan bittimden yapılan sabunun saç­ları güçlendirip dökülmeyi ön­lediği söylenir. Menengiç sabunu da yağlı saçları ve cildi kurutur, kepeği giderir. Defne, gül, kül sabunları da unutulmamalıdır.

Mahlep

Kirazın anacı olan mahlep ağacının meyvesi ilaç sanayinde kullanılabildiği gibi ağaç aşıla­narak kiraz ağacına da dönüş­türülebilir.

                 Mardin Mutfağı’ndan Farklı Lezzetler

Kibbe (İşkembe dolması)

Kuzu işkembesi, pirinç, yağlı kuzu eti, kuyruk yağı, karabiber, tuz, nane, baharat. 

Dobo – Kuzu eti, badem, sarımsak, biber, patlıcan, doma­tes, maydanoz.

Firkiye – Çağla kebabı.

Alluciye – Erik kebabı.

Dizme / malzum – Yemeğin malzemesi yaz aylarında patlı­can, kabak, domates, biber, kıyma, kış aylarında patates ve kıymadır.

Dahudiyet – Ekşili pirinçli köfte.

Kitel raha (haşlama sini köfte) – Yarma, çiğköftelik et, kıyma, maydanoz, kişniş, kara­biber, yağ, soğan, bulgur, yu­murta, domates, limon, kabart­ma tozu.

Ikbeybet (haşlanmış içli köfte) ve ırok (kızartılmış içli köfte), içli köftenin iki farklı hazırlanışıdır.

Çiğ köfte, mercimekli köf­te, güneş köftesi de diğer köfte çeşitleridir.

Sembusek (kapalı lahma­cun) – Kıyma, soğan, yeşilbiber, un, maya, yumurta sarısı, yağ, tuz, karabiber, maydanoz.

Dolmalarda patlıcan, kır­mızı biber, kabak dolması, ka­burga ve işkembe dolmaları, lahana, asma yaprağı, dut yap­rağı, pazı, ebegümeci sarmaları özel yemekler arasındadır.

Pilav çeşitlerinde ciğer pila­vı, nohutlu yarma pilavı, şehri­ydi bulgur pilavı, kınepleli pilav, mercimekli pilav seçenekleri vardır.

                  Alluciye Yeşil Erik Yemeği

Alluciye YemeğiGerekli Malzemeler

♦ Kemikli ve yağlı kuzu eti,

♦ 250 gr. köftelik kıyma,

♦ 250 gr. yeşil soğan,

♦ 1 demet maydanoz, 

♦ 500 gr. yeşil erik,

♦ Tuz ve yağ.

Tarifi

Erikler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Sonra çekirdekleri çıkarılıp ezilir. Et önce yağda kavrulur ve sonra yumuşayınca­ya kadar pişirilir. Köftelik kıyma yoğrulup küçük köfteler hazırla­nır ve yağda kızartılır. Et pişince erikler ve köfteler sonra da yeşil soğanlar eklenir. Yarım saat orta ateşte, 15 dakika kuvvetli ateşte pişirilir. Maydanoz eklenerek servis yapılır.

                                         Tatlılar

Sütlaç, peynir helvası, havuç tatlısı, tarçınlı tatlı, un helvası, ceviz tatlısı, cevizli helva, mah­lep kurabiyesi, zerde, harire, isfire ve kiliçe bölgenin akla ilk gelen tatlılarıdır.

Zerde – Pirinç, kuru üzüm, beyaz fıstık, safran, şeker ve suy­la yapılır.

Harire – Pekmezli muhallebi.

İsfire – Revani benzeri, yu­murta, hamur ve şeker şerbetiy­le yapılan pekmezli omlet.

Kiliçe Un, yağ, şeker, süt, maya, tarçın, anason veya reze­ne, mahlep, karanfil, yenibahar, tuz ve sudan yapılır. Hayat çö­reği olarak da bilinir ve cenaze, düğün, kutlama gibi önemli günlerde ikram edilir. Bölgenin sosyal hayatının Paskalya çöreği gibidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir