Manyetik Sprey Cansız Nesneleri Küçük Robotlara Dönüştürüyor

Manyetik Sprey Cansız Nesneleri Küçük Robotlara Dönüştürüyor

Hong Kong Şehir Üniversitesinde yapılan deneyde Sürüngen robot yeniden programlandığında tırtıl hareketinden sonra akordeon hareketi yapmaya başladı.
Her türlü ortama ayak uydurabilen sınırlı alanlarda da rahatça çalışabilecek ve birçok nesneyle etkileşime geçebilcek mini robotlar,keşif ve biyomedikal uygulamalar için ideal bir yapıya sahiptir.Bu mini robotların geliştirilmesinde değişik üretim teknikleri oldukça zorluk çıkardı.
Son zamanlarda, Çin Bilimler Akademisi’nin Shenzhen İleri Teknoloji Enstitüleri’nden (SIAT) araştırmacılar, Hong Kong Şehir Üniversitesi (CityU) ile birlikte, aglütine, yeniden programlanabilir, parçalanabilir ve biyo uyumlu manyetik sprey (M-sprey) geliştirdiler. Cansız nesneleri kolaylıkla mini robotlara dönüştürebilir.
Araştırma bulguları Science Robotics’te “Yığınlaşan bir manyetik sprey cansız nesneleri biyomedikal uygulamalar için mini robotlara dönüştürür” başlıklı bir makalede yayınlandı.
Manyetik sprey (M-sprey) esas olarak polivinil alkol (PVA), glüten ve manyetik partiküllerden oluşur. M-sprey ile oluşturulan M-cildi, ana yapıyı değiştirmeden kolay manyetizasyon yönü ayarlanarak yeniden programlanabilir.
Kaplanmış sprey tamamen ıslandığında, manyetik parçacıklar arasındaki boşluk PVA şişmesi nedeniyle artar ve PVA ve glütenden kaynaklanan manyetik parçacıklar üzerindeki kısıtlamalar büyük ölçüde azalır. Sonuç olarak, spreyin içindeki manyetik parçacıklar, manyetik akının yönü boyunca yeniden hizalanabilir ve güçlü bir manyetik alan uygulandığında kısıtlamaların üstesinden gelebilir.
“Talep üzerine yeniden programlama yeteneği, çeşitli hareketlere ulaşmak için mini robotlara yüksek uyarlanabilirlik kazandırıyor. Ekip, yeniden programlamadan önce 3B tırtıl hareketi ile hareket edebilen ve yeniden programlamadan sonra 2B akordeon ile hareket edebilen üç bölümlü bir sürüngen mini robotun yeniden programlandığını gösterdi ”dedi.
Dahası, M-sprey, iç kısıtlamaların üstesinden gelmek için manyetik parçacıkların kinetik enerjisini artırarak parçalanabilir. Bu, sulu bir ortamda salınımlı bir manyetik alan uygulanarak yapılır. Bu manyetik olarak indüklenen parçalanma, inşa edilen mini robotun komut üzerine parçalanabilmesini sağlar.
Araştırma ayrıca, dar vasküler modelde M-sprey kaplı kateterin navigasyon yeteneği, çeşitli direksiyon setleri için çok noktalı örnekleme pamuk ipliğinin yeniden programlanması ve manyetik sprey kaplı kapsül dahil olmak üzere biyomedikal alandaki potansiyel uygulamaları da kanıtladı. aktif teslimat.
Bir tavşan mide deneyi, yapılandırılmış bir kapsül milirobotunun, belirli lezyonlarda bir ilacın konsantrasyonunun yanı sıra retansiyonu etkili bir şekilde artırabileceğini gösterdi.
“Bu araştırma, hedeflenen nesnelerin kendilerinin yapısını ve morfolojisini kullanarak genel bir talep üzerine robot yapım yöntemi sunuyor. Biyouyumlu bileşenlerle, parçalanmasından kaynaklanan yan etkiler ihmal edilebilir düzeydedir, bu da onu biyomedikal uygulamalar için iyi bir aday yapar ”dedi SIAT’tan Dr. WU.
Bu geliştirme hakkında daha fazla bilgi için Yeni Manyetik Püskürtme Nesneleri Biyomedikal Uygulamalar için Böcek Ölçekli Robotlara Dönüştürüyor başlıklı makaleyi okuyun .
Referans: Xiong Yang, Wanfeng Shang, Haojian Lu, Yanting Liu, Liu Yang, Rong Tan, Xinyu Wu ve Yajing Shen, 18 Kasım 2020, Science Robotics tarafından “Aglutinate manyetik sprey, cansız nesneleri biyomedikal uygulamalar için milirobotlara dönüştürür” .
DOI: 10.1126 / scirobotics.abc8191

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir