Makinede Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

çamaşır yıkama
Çamaşır Makinesinde Çamaşır Yıkama

Çamaşır makineniz haftada kaç defa çalışıyor? Beş? On? Doğ­ru! Türkiye’ye girdikleri günden bu yana, otomatik çamaşır ma­kinelerinin kazanları neredeyse otomobil tekerlekleriyle yarışacak kadar çok döndüler! Çamaşır yıkamayı seven bir millet olduğu­muz muhakkak, peki çamaşırları doğru yıkıyor ve ütülüyor mu­yuz dersiniz?

♦ Çamaşırlar, kirlendikten sonra çamaşır sepetinde bekletil­meden hemen yıkanmalıdır.

♦ Yıkamadan önce çamaşırlarınızı renklerine ve kumaş do­kularına göre ayırın; yıkama talimatlarını okuduktan son­ra yıkayın.

♦ Sentetik kumaş çamaşırlarınızla doğal kumaş çamaşırları­nızı bir arada yıkamayın. Sentetik elyaf her şeye yapışmaya çalışır, böylece doğal

♦ Çamaşırların ceplerinin boş ve fermuarlarının kapalı ol­masına dikkat edin. Kancalı, perçinli, metal element içeren eşyaları, mümkünse, bir torba veya yastık kılıfı içine koya­rak yıkayın.

♦ Gömlek manşetlerini çevirin. Eteklerin ve pantolonların içini dışına çevirin. Nevresim ve yastık kılıflarını ters çevi­rip silkeleyin. Köşelerde biriktirmiş toz, tüy kalmasın.

♦ Çamaşırların yırtılmış, sökülmüş yerleri varsa, yıkamadan önce tamir edilmesi, dikilmesi önerilir. Aksi takdirde daha fazla hasar oluşacaktır.

♦ Lekeleri önce leke çıkartıcı ile ıslatın. Çok kirlenmiş çama­şırlar birkaç saat suda bekletilmelidir (yün ve ipek kumaş­lar hariç).

♦ Çamaşırı suya batırmadan önce, deterjanın tamamen eri­yip erimediğini kontrol edin. Su ılık olmalı, sıcaklığı 40 dereceyi geçmemelidir. Daha sıcak su içinde bazı lekeler katılaşır ve çıkartılması zor olabilir.

Alerjisi olanlar için!

Karbonat tozu ve çamaşır sodası, çamaşırlarınızı deterjan gibi temiz yıkar. Özelikle alerjisi olanlar için iyi bir tercih olacaktır.

Deterjan Miktarı

Çamaşır yıkarken verim almanın önemli yollarından biri, de­terjan miktarını doğru ayarlamaktır. Ortalama 1 kilo çamaşır için 1 yemek kaşığı deterjan idealdir. Çamaşırınızı elde yıkayacaksanız toz deterjan kullanmamanızda fayda var. Çok köpürür ve du­rulamak zor olur. Deterjan dozunu fazla kaçırırsanız ve köpükler makineden dışarı çıkmaya başlarsa, suyu boşaltıp makineyi açın. Köpüklerin üstüne kabartma tozu serpip erittikten sonra yıkama­ya devam edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir