Mabel Matiz Kimdir?

Mabel Matiz Kimdir?,Mabel Matiz Hayatı,Mabel Matiz Kariyeri,Mabel Matiz Hayatı Hakkında Bilgi,Mabel Matiz,Mabel Matiz Resimleri

Mabel Matiz Kimdir?

mabel martiz2
Mabel Matiz Kimdir?

Mabel Matiz son dönemlerde listelerde zirveyi paylaşan sanatçılar arasına girdi. Gerçek ismi Fatih Karaca olan sanatçı 31 Ağustos 1985, Erdemli, Mersin doğumludur. Mabel Matiz olarak bilinen Türk pop müzik şarkıcısı, şarkı yazarı, eski diş hekimi. Adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan “Tuna” karakterinin takma adı “Mabel” ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli[2] kelime matizin birleşiminden oluşur.

Mabel Matiz Hayatı

İlkokulu ve liseyi Erdemli’de okumuş, üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği bölümünde almıştır. Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli’de geçirmiştir. Erdemli’deki İlköğretim ve Lise eğitimi’nin ardından 2003′te İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde üniversite eğitimine başlayarak 2008′de diş hekimi olarak mezun olan Mabel Matiz, 2011′de İstanbul Bilgi Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Mabel Matiz Kariyeri

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. 2008 bu yana kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturan genç müzisyen bu şarkıları MySpace sayfası üzerinden anonim olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir.
mabel martiz

Kendi albümleri haricinde; Teoman’ın Aşk ve Gurur albümünde yer alan Sahilde Bir Sarhoş, Ceyl’an Ertem’in Ütopyalar Güzeldir albümünde Cennetin Irmakları, ve Göksel’in Bende Bir Aşk Var albümündeki Yarım Kalan Şarkı adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz imzasını taşımaktadır.

Mete Özgencil’in katkıları ile hazırladığı ikinci albümü Yaşım Çocuk Ocak 2013′te piyasaya sürülmüştür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir