Louis Gardet Kimdir

LOUIS GARDET
LOUIS GARDET

Louis Gardet Kimdir,Louis Gardet Hakkında Bilgilendirme,Louis Gardet Hayatı,Louis Gardet Eserleri,Louis Gardet Biyografi,Louis Gardet

LOUIS GARDET (1904 – 1986)

Fransa, Toulouse doğumlu katolik bir rahip; Yeni Thomasçı bir kültür filozofu; Müslüman – Hıristiyan diyaloğunun öncülerinden olan Fransız oryantalisti. Louis Gardet, L. Massignon ekolünün parlak temsilcilerindendir. Başta kelam, tasavvuf ve İslam felsefesi olmak üzere, İslam Kültür ve Medeniyeti hakkında karşılaştırmalı araştırmalar yapmış, yirmi bir kitap ve 100’den fazla makale yayımlamıştır. 

Louis Gardet’in Bazı Eserleri:

 Introduction a la theologie musulname, essai de theologie comparee (Paris, Vrin, 1946); La pensee religieuse d’Avicenne (Paris, Vrin, 1951), Experiences mystiques en terres non chreriennes (Paris, Alsatia, 1953),L’Islam (Saitn – Alban – Leysse, College theologique dominicain, 1956), Connaitre l’islam (Paris, Theologique dominicain, 1956), Connaitre I’islam (Paris, Fayard, 1958), Mystique musulname. Aspects et tendances, experiences et techniques (Paris, Vrin, 1961), L’islam. Religion, et communaute, (Paris, Desclee De Brouwer, 1967), Dieut la destinee de I’homme (Paris: J. Vrin, 1967; Les hommes de I’islam, approche des mentalites (Paris, Hachette, 1977), L’islam: hier, demain (Paris, Buchet – Chastel, 1978).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir