Ligament Nedir?,Kısmi Yırtılma Nedir?,Tam Yırtılma Nedir?,Bursa Yaralanması Nedir?

Ligament: Eklemlerin aşırı hareketini engelleyen, kemikleri birbirlerine ya da kıkırdak yapıları kemiğe bağlayan, belli bir yük kaldırma kapasitesine sahip dokulara denir. Esnekliği olmayan ligamentlerdeki yaralanmalar kısmi ya da tam yırtılma şeklinde görülmektedir.

ligament_nedir
Kısmi yırtılma: Birkaç fibrilin kopması birinci derece, fibrillerin yarısından azının kopmuş olması
ikinci derece yırtılma diye tanımlanır. Her iki durumda da eklem sabittir.

kismi_yirtilma
Tam yırtılma: Fibrillerin yarısından çoğunun ya da tamamının kopmasıdır. Eklem civarında hassasiyet, şişme ve kanamadan dolayı morarma ve ağrı mevcuttur.
Akut ligament incinmelerinde, etkilenen bölgeye soğuk uygulamak, eklemi bandajla desteklemek, etkilenen bölgeye yük binmesini engellemek ve bölgeyi dinlendirmek gerekir. Tam kopmalarda ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.
Eklemlere gelebilecek direkt darbelere karşı önlem alınmalı, eklem dönmelerine neden olabilecek etkenler ortadan kaldırılmalıdır.

tam_yirtilma
Bursalar: Eklem çevresindeki tendonlar ile kemik arasında bulunan ve tendonun sürtünerek
hasar görmesini engelleyen içi sıvı dolu keseciklerdir.
Bursa yaralanmaları, aşırı kullanım ve travma sonucu oluşur. Keseciklerin patlaması, içlerinde fazla sıvı toplanması ve bunların iltihaplanması olarak adlandırılan bursit, bursa yaralanmaları olarak değerlendirilir. En çok dirsek, omuz ve dizde görülür. Şişme, ağrı, renk değişimi, sıcaklık hissi önemli belirtilerindendir.Yaralı bölge tam iyileșmeden yeniden travmaya maruz kalırsa bu yaralanma kronikleșir.Bursa yaralanmalarının tedavisinde yaralanmanın özelliğine göre bandajlama, fizik tedavi ve gerekirse cerrahi müdahale yapılır. Rehabilitasyon, yaralanma sonrasında tedavinin en önemli aşamasıdır. Rehabilitasyon dönemi tamamlanmadan spora dönüş sakıncalıdır. Bursa yaralanmalarına çok sık rastlanmasa da darbelere karşı dikkatli olunmalıdır.

bursalar_nedir