Lavabo ve Tuvalet Açıcıları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lavabo ve Tuvalet Açıcıları Nedir? Nasıl Kullanılır?,Lavabo ve Tuvalet Açıcıları Nedir? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgilendirme

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Lavabo ve Tuvalet Açıcıları Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

LAVABO VE TUVALET AÇICILARI

Lavabo açıcıları, sodyum hidroksit (NaOH) veya potasyum hidroksit (KOH) maddelerinin derişik çözeltileridir. Kılları ve tüyleri suda çözünür hale getirme özelliğine sahiptirler. Zaman içinde biriken kıl, gibi keratin (bir çeşit protein) yapılı maddeler lavabonun tıkanmasına sebep olur. Tıkanan lavabolar sıcak su yardımıyla lavabo açıcıları ile açılır. Sıcak su kullanılmasının sebebi tepkimeyi hızlandırır, ayrıca katılaşmış, çökelti oluşturmuş sabun vb maddeleri suda çözünür hale getirir.

Kuvvetli baz içeren lavabo açıcıları kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çıplak elle dokunulmamalı ve cilde temas ettirilmemelidir. Çünkü tahriş edicidir.

Tuvalet açıcıları en az %18 hidroklorik asit (HCI) veya sülfürik asit (H2SO4) içeren derişik asit çözeltilerdir.

Tuvalet açıcılarında bulunan derişik asit çözeltileri çok iyi çözücülerdir. Tuvalet taşlarına yapışan organik kökenli bütün maddeleri çözerek yıkama suyuna karışmasını sağlar. Aynı zamanda bütün kireç yapılı maddeleri çözme özelliğine sahip olduğundan kireç bakımından da temizlik sağlar.

Hidroklorik asit veya sülfürik asit kuvvetli asit olduğundan tuvalet açıcılarının kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Deri ile temas ettirilmemelidir. Cildi tahriş edip delecek özellikte aşındırıcı bir maddelerdir. kazara cilde teması halinde asidin temas ettiği bölge bol su ile yıkanmalıdır. İyi bir çözücü olduklarından birçok maddeyi çözerler. Bu yüzden elbiselerinizle temas ettirilmemelidir. 

Kireç – pas ve yağ çözücülerin içeriğinde fosforik asit ve sülfürik asit gibi kimyasalları vardır.

Halı ve döşemelik kumaşların temizliği için hazırlanmış şampuanların birçoğunun aktif maddesi genellikle leke çıkarıcı ve bir çözücü olarak kullanılan perkloretilendir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir