Kutsal Emanetler Nelerdir (Nerede Nasıl Gidilir Ne Zaman Ziyaret Edilebilir)

Kutsal Emanetler Nelerdir (Nerede Nasıl Gidilir Ne Zaman Ziyaret Edilebilir),Kutsal Emanetler Nelerdir Hakkında Bilgi,Kutsal Emanetler Önemi

Kutsal Emanetler Nelerdir (Nerede Nasıl Gidilir Ne Zaman Ziyaret Edilebilir)

Kutsal Emanetler Nelerdir
Kutsal Emanetler Nelerdir

Fatih Sultan Mehmet’in Enderun avlusundaki özel bölümü olan Has Oda, artık Kutsal Emanetler Salonu olarak değerlendiriliyor. Kutsal Emanetler Salonu, her yıl Ramazan Ayının 15. günü öğleden sonra ziyaret edilirdi. Ziyaret gününden önce de sultan, görevliler ile birlikte gül suyu ile salonu temizlerlerdi.

1517 yılındaki Mısır’ın fethinin ardından saraya hediye olarak gönderilmiş olan Hazreti Davut’un kılıcı ve kubbet’ü Sahran’nın maketi ilk odada görülebilir.

Aziz Joseph’in türbanı, Hazreti Yahya’nın kolundan bir parça, Kabe’nin maketi ve yağmur olukları, kutsal Hacer-ül Esved’in mahfazası, Tövbe Kapısı’nın bir kanadı ve değişik kılıçlar orta salonda sergileniyor.

Son salonda Kutsal Emanetlerin saklandığı odaya penceresinden bakılabiliyor. Bu salonda da Hazreti Muhammed’in dişi, mührü, kılıcı ve dört halifenin kılıçları, Hazreti Osman’ın Kur’an-ı, Hazreti Fatma’nın hırkası ve seccadesi görülebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir