kütle Kısaca Nedir? Nasıl Hesaplanır

kütle Kısaca Nedir? Nasıl Hesaplanır,kütle Hakkında Bilgi,kütle Nasıl Ölçülür,kütle Ne Demek,kütle Tanımı,kütle Açıklaması,kütle Hesaplama

kütle Kısaca Nedir? Nasıl Hesaplanır

Doğadaki her maddenin bir kütlesi vardır.

Kütle: Bir cismin içinde bulunan madde miktarına bağlı niceliğe cismin kütlesi denir.

Kütle, maddenin değişmez miktarı olup, ölçülebilen bir büyüklüktür. Kütle ölçümünde çeşitli tipte teraziler kullanılır. Kütlesi ölçülecek cisim kabul edilen birim kütlelerle karşılaştırılır.

Kütle m sembolü ile gösterilir. Sl birim sisteminde kütle birimi kilogramdır. Kilogram kısaca kg ile gösterilir.

+4 ºC de ve 1 atmosfer basınç altında 1 dm³ saf suyun kütlesi seçilmiş ve buna 1 kilogram denilmiştir. Ancak su buharlaştığı için tanımlanan su kütlesine eşit kütlede platin -iridyum alaşımından yapılmış bir silindir standart kütle olarak alınmıştır. Bu silindir, Paris Sevres (Paris Sevr) müzesinde saklanmaktadır.

Günlük yaşamda pirinç, mercimek, toz şeker, kömür gibi maddelerin kütlesini ölçerek alırız. Maddelerin kütlesini ölçmek için gram (g), miligram (mg) veya ton gibi kütle birimleri kullanılır.

Kütle Nasıl Ölçülür?

Bir maddenin kütlesi ölçülürken genellikle eşit kollu terazi kullanılır. Kütle ölçümünde kullanılan eşit kollu terazinin çalışma prensibine göre çalışan bakkal terazisinden başka, kuyumcu terazisi, kantar ve elektronik terazi, gibi değişik özelliklere sahip teraziler de kullanılır. Bu terazilerin kullanım alanları, kütlesi ölçülecek maddenin boyutları ve kütlesinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Basküller evlerde, spor merkezlerinde, hastanelerde kullanılırken, kantarlar traktör, kamyon gibi büyük kütleleri ölçmekte kullanılır. Bakkallarda ve kuyumcularda  ise eşit kollu teraziler kullanılır. Başlangıçta analog olarak yapılan teraziler teknolojinin gelişmesiyle daha küçük kütleleri ölçebilen dijital göstergeli teraziler olarak yapılmıştır.

Analog teraziler yayların kuvvetin etkisiyle uzama veya kısalma özelliklerinden yararlanılarak yapılmıştır.

Elektronik (dijital) teraziler elektrik enerjisi ile çalışır. Elektronik terazinin içinde bulunan devre elemanlarının kuvvete verdiği tepkiler ile tartım yaparlar. Tartım sonucunun rakamlarla gösterildiği ekranları vardır. Elektronik teraziler analog terazisine göre çok daha hassas ölçümler yapar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir