Kumun Hacmi Nasıl Hesaplanır Nasıl Bulunur

Kumun Hacmi Nasıl Hesaplanır Nasıl Bulunur,Kumun Hacmi Nasıl Hesaplanır Nasıl Bulunur Hakkında Bilgi,Kumun Hacmi Nasıl Bulunur

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Kumun Hacminin Nasıl Hesaplanması Gerektiği Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Öğrenmeler

KUMUN HACMİNİN BULUNMASI

Belli bir miktar kumu cam kap içine koyup baktığımızda kum taneciklerinin arasında boşluklar olduğunu görürüz. Bu nedenle kumun hacmini de sıvı (su) yardımı ile ölçebiliriz. Çünkü kum ne kadar küçük tanecikli olursa olsun tanecikler arasında yine boşluk vardır. Bu nedenle içine konulan kabın hacmi kumun hacmine eşit olmaz.

Dereceli bir kabın içine su konularak suyun hacmi (Vsu) ölçülür. Başka bir dereceli kaba hacmi ölçülerek kum konur ve kuru kumun hacmi (Vkurukum) ölçülür. Su ve kuru kum karıştırılarak oluşan karışımın hacmi (Vtoplam) ölçülür. Bu durumda kuru kum içindeki boşluğun (havanın) yerini su almıştır.

Kuru kum tanecikleri arasındaki boşluk olmasaydı, su ve kuru kumun hacimlerinin toplamının karışımın eşit olması gerekirdi. Oysa Vsu ve Vkurukum hacimlerinin toplamı Vtoplam hacmine eşit olmaz. İki toplam hacmin farklı olmasının nedeni kum taneciklerinin arasındaki boşluğu suyun doldurmasıdır.

Vsu + Vkurukum hacimlerinin toplamı beklenen hacim olarak tanımlanır ise; Vbeklenen = Vsu +Vtoplam olur.

Kuru kumun içindeki havanın hacmi,

Vhava = Vbeklenen – Vtoplam olur.

Sadece kum taneciklerinin hacmi ise;

Vkum = Vkurukum – Vhava bağıntısı ile bulunur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir