Kuduz Nedir? Nasıl Bulaşır, Belirtileri ve Tedavisi

kuduzKUDUZ

Hastalığın etkeni, bir virüs olup organizmada sinir sistemine yerleşir. Kuduz virüsü oldukça dayanıklıdır, 80 derecede 2 dakikada harap olur,
toprakta 2-3 ay, salyada 1 gün kalır. Tentürdiyot ve oksijenli su, virüsü birkaç dakikada tahrip eder, öldürür. İnsan, memeli hayvan ve kuşlarda sinir sistemi bozukluğu ile karakterize felçler yapan bulaşıcı bir hastalıktır. En çok köpeklerde (%90 oranında), daha sonra kedi, kurt, çakal, tilki gibi et yiyen vahşi hayvanlarda görülür (%5). Bu gibi hayvanların at, sığır, manda, koyun, kanatlı gibi hayvanlarla insanların ısırılması sonucu bulaşır.

Bulaşma ve Belirtileri

Bulaşma genelde hayvanların ısırması sonucu salya ile olur. Kuduzun kuluçka süresi ısırılan yere, virüsün gücüne ve yaşa göre değişik olup, ortalama 2-8 haftadır. Köpekte kuduz belirtilerinde 3 dönem vardır;

Sakin, saldırgan ve paralitik (felç) dönemi vardır.

Sakin Dönem: Davranış bozukluğu görülür. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteğinde bulunurlar. Su içme isteği artar. Salya fazla dikkat çekmez. Saldırgan Dönem: Loş yerlere saklanırlar. Vücut ısısı artar, bilinç kay­bolur, saldırganlık artar, ağzından bol salya akar.

Paralitik (Felç) Dönem: Çene ve yüz felci görülür. Ağzından köpüklü salya gelir, bacaklarda felç görülür, alt çene düşer. Felçten sonra, bir iki gün içinde ölüm görülür.

Korunma

Kuduz şüphesi olan hayvanlar 10 gün karantina altına alınır. Bu süre içerisinde ölen hayvanlar analiz için laboratuara gönderilir. 3285 sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanununa göre kuduz çıkan bölgelerde gerekli karantina tedbirleri uygulanır.

Kuduz şüpheli hayvanlar tarafından ısırılan insan ve hayvanlara ku­duz serum ve aşısı uygulanır. Tüm köpek ve kedilerin, kuduzun önlenmesi için her yıl aşılanması gerekir. İlk aşılama köpeklerde 3 aylık, kedilerde 6 aylıkken yapılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir