Korona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?
Coronavirüsler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.
Koronavirüsler zoonotiktir, yani hayvanlar ve insanlar arasında bulaşırlar. Ayrıntılı araştırmalar SARS-CoV’nin misk kedilerinden insanlara ve MERS-CoV’un dromedary develerden insanlara bulaştığını buldu. Bilinen birkaç koronavirüs henüz insanları enfekte etmeyen hayvanlarda dolaşmaktadır.
Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.
Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçının.
Korona Virüsü İçin Alınabilecek Önlemler?
Ellerinizi sık sık yıkayın
Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın veya ellerinizi tamamen mikroptan arındırmak için alkolle yıkayın.
Böylece virüs elinizdeyse sabun ve su ile yıkamak veya alkolle ellerinizi ovmak virüsü ortadan kaldırır.
Solunum hijyenini uygulayın
Öksürürken ve hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizi bükerek kapatabilirsiniz. Öksürme hapşırma durumları için ve kullanılan maske kapalı bir çöp kutusuna atılmalıdır. Sonrasında ellerimizi su,sabun ve alkolle temizlemeliyiz.
Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmak mikrop ve virüslerin yayılmasını önler. Ancak ellerinizi muhakkak yıkamanız gerekmektedir.Aksi durumda nesnelere veya insanlara bulaştırır.
Diğer insanlarla aranızdaki mesafeyi koruyun
Kendinizle diğer insanlar arasında, özellikle öksüren, hapşıran ve ateşi olanlar arasında en az 1 metre (3 feet) mesafe bırakın.
Neden? 2019-nCoV gibi bir solunum yolu hastalığı olan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüsü içeren küçük damlacıklar yansıtır. Çok yakınsanız, virüsün içinde nefes alabilirsiniz.