Köpeklere Hangi Cezalar Verilir? Nasıl Öğretilir

köpeklerde ceza eğitimi
Ceza Verilen Bir Köpeğin Duruşu

KÖPEKLERDE CEZA EĞİTİMİ

Köpeklerin bazı yaramazlıkları olacaktır. İstenmeyen davranışların bir daha tekrarlanmaması için genel olarak, cezalandırma ya da yüksek sesle ikaz etme yöntemlerine başvurulur.

Bu noktada en önemli şey, dozu iyi ayarlamaktır. Eğer çok sert bir cezalandırma yöntemi (aç bırakmak, dövmek ya da karanlık bir odaya kapatmak gibi) izlenecek olursa, köpeğiniz hayatı boyunca sizden hep korkacak ve bu yüzden sözünüzü dinleyecektir.

Bu da sevgiden çok korkuya dayalı bir itaat anlamına gelir. Bu nedenle köpeğinize fiziksel ceza vermekten kaçının. Hata yapmasını ufak tefek tedbirler alarak engelleyin. Ses tonunuzda yapacağınız birtakım ufak değişikliklerle onun üzerinde hâkimiyet kurun.

Yapılacak en güzel şey, daha ilk günlerden başlayarak köpeğinize “HAYIR” kelimesinin anlamını en iyi ve doğru biçimde öğretmek olacaktır.
Bu şekilde köpeğinizle birlikte çok daha kolay ve rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz.

♦ İlk günlerde bütün evi kullanmasına izin verilmemelidir.Hem ortalma yabancı olduğundan hem de ev ona başlangıçta büyük bir alan gele-
ceğinden korkacaktır. Köpeğesahibinin gözetimi altında ev, yavaş tanıtılmalıdır.

♦ Kullanılması istenilmeyen alanlar (yatak odası, mutfak, vb.) ona öğretilmelidir.

♦ Hayvan yanlış bir davranış yaptığında sahiplerinden biri ona kızdığında, diğerleri onu sevmemeli ve onunla ilgilenmemelidir. Çünkü bu davranış köpeğin gelecekte kızan kişinin sözünü dinlememesine ve şımarmasına neden olacaktır.

♦ Şımarık bir köpek söz dinlemez ve kendi kafasına buyruk yaşar. Böyle bir şeyle karşılaşılmak istenmiyorsa, daha ilk günlerden tedbir alınmalı,
köpeğe, ondan üstün olduğunuzu, onun sahibi olduğunuzu ve sözünüzü dinlemesi gerektiğini hissettirmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir