Kofulun Bitki ve Hayvan Hücrelerindeki Görevleri Nelerdir?

Kofulun Bitki ve Hayvan Hücrelerindeki Görevleri Nelerdir?

koful
Kofulun Bitki ve Hayvan Hücrelerindeki Görevleri Nelerdir?

Koful Nedir:Kofullar hücrelere göre yapı ve işlev bakımından farklılık gösteren zarlı organellerdir. Hayvan hücrelerinde Kofullar genellikle maddelerin taşınması ve kısa süreli depolanmasında görev yapar. Genellikle küçüktür sayıları fazla olabilir.

Bazı bir hücreli protistlerde fagositozla besin alınmasını

sağlar. Ayrıca tatlı yaşayan bazı bir hücreli protistlerde bulunan özelleşmiş yapıdaki kontraktil koful hücreye ozmozla giren fazla suyun dışarı atılmasını sağlar.

Olgun bitki hücrelerinde genellikle büyük bir merkezi koful bulunur. Hücre hacminin %90 kadarı bu koful tarafından kaplanabilir. Çekirdek ve sitoplazmanın geri kalanı küçük bir hacme sıkışmıştır. Merkezi kofulun içi sıvı doludur. Bu sıvıda çözünmüş maddelerin fazla olması nedeniyle kofula ozmozla su girişi olur ve turgor basıncı artar. Bu sayede bitki dik ve canlı durur. Merkezi kofulun hacminde ve uyguladığı basınçtaki artış hücrenin büyümesinde de etkili olur.

Merkezi koful bitki hücresi için başka önemli görevler de üstlenmiştir. Tuz, organik, asit, şeker, protein vb. depolar. Bazı bitki hücrelerinde boşaltım atıkları yaprak hücrelerindeki kofullarde biriktirilir. Yaprak döküldüğünde atıklar bitkiden uzaklaştırılmış olur. Kofullarda depolanan pingmentler bitkide çiçeğe renk verir. Bazı bitki hücrelerinde merkezi koful, lizozomdakine benzer enzimler içerir. bazı bitkilerde hastalık yapıcı organizmalara karşı koruma sağlayan maddeler kofullarda biriktirilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir