KOALİSYON HÜKÜMETİ NEDİR?
Malumunuz Türkiye’de 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olamadı. Tek parti hükümeti için yeterli çoğunluk olan 276 milletvekili sayısına hiç bir parti ulaşamayınca Türkiye uzun bir aradan sonra ki bu süre 13 yıl. Adaletle Kalkınma Partisi 13 yıl boyunca tek başına iktidarda iken 7 Haziran seçimlerinde milli iradenin (Yüce Türk Milleti) tercihi koalisyon olarak görülmüştür. Aslında Türkiye geçmişten bugüne koalisyon hükümetlerine yabancı değil. En son 1999-2002 yılları arasında yaşı müsait olanlar hatırlarlar. Üçlü koalisyon hükümeti vardı ve bu koalisyon Demokratik Sol Parti (DSP), Anavatan Partisi (ANAP) ve Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP)’den oluşmaktaydı. 7 Haziran seçimlerinin sonuçlanmasının ardından gelinen noktada Türkiye’de hükümet kurulabilmesi için en az iki partinin birleşmesi gerekiyor.

Peki koalisyon hükümeti nedir?, nasıl kurulur?

Son günlerde gündemi hayli meşgul eden koalisyon hükümeti konusu; hükümetin kurulabilmesi için gerekli olan 276 milletvekili kuralını oluşturabilmek için tek parti olarak bu rakama gücü yetmeyen ve en son yapılan milletvekili genel seçimlerinden en çok oyu alıp 1. olarak seçimden çıkan partinin genel başkanına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hükümeti kurmak için onay verir. Seçim sonuçlarından 1. çıkan parti lideri diğer partilerle görüşme yapar ve ortak hedefler ve çıkarlar doğrultusunda 276 milletvekili sayısına ulaşmaya çalışılır. Eğer 2 parti 276 milletvekiline ulaşamıyorsa, 3. parti de koalisyona girebilir. İşte yapılan bu çalışmaların neticesinde 2 veya daha çok partinin birleşmesi ile kurulan hükümete Koalisyon Hükümeti denir.

Koalisyon Hükümetinin Yararları ve Zararları

Yararları

Koalisyon Hükümeti’nin en büyük faydası aslında ülkeyi en az 2 parti yönettiği için, demokrasi daha gelişmişlik gösterir. Yani parti liderleri; mecliste yasa, kanun veya kanun hükmünde kararname çıkarabilmek için birbirleriyle ortak bir noktada buluşmaya çalışır. Buda milletin yararınadır. Bu hükümet sisteminde ülkenin çoğunluğu temsil edildiği için demokrasi daha gelişmiştir. Başına buyruk kimse hareket edemez.

Zararları

Ülkemizde geçmişte kurulan bir çok koalisyon hükümetlerinde görüldü ki, Türkiye Cumhuriyetinde kurulan koalisyon hükümetlerinin ömrü maalesef uzun olamamıştır. Beş yılda bir kez yapılan milletvekilleri genel seçimleri koalisyon hükümeti zamanında sürekli erken seçim getirmiş ve uzun soluklu bir koalisyon hükümeti kurulamamıştır. Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşu olan 23 Nisan 1923’ten 2015 yılına kadar 62 hükümet görev almış. Yani 95 yılda 62 hükümet görev yapmış. Normal şartlarda seçimlerin 5 yılda 1 Kez yapılıyor. Küçük bir hesap yaptığımızda Türkiye’de 95 yılda 19 hükümet görev alması gerekirken bu sayı 62 olarak gerçekleşmiştir. 1920- 2015 yılları arasında kurulan kooalisyon hükümetleri uzun soluklu olamamış ve bunun sonucu olarak da ülkede istikrar sağlanamamış bu durum ise Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına (Milletimize) ekonomik krizler ve sürekli gelir düşüklüğü nedeniyle de kötü yaşam koşulları olarak geri dönmüştür. Geçmişi araştırdığımızda görüyoruz ki, Koalisyon hükümetleri bu ülkeye sürekli olarak zarar vermiş, millete hizmet edilememiş, Ekonomik krizler patlak vermiş bunun sonucunda da erken seçimlere gidilmiştir. Yeni kurulan koalisyon hükümetinin verdiği kararlar doğrultusunda yapılmakta olan projeler erken seçime gidildiği için askıya alınmış, yeni gelen hükümetlerin çoğu ise eski hükümetlerin projelerini durdurmuş ve bunun sonucunda da ülkemizde projesine başlanıp bir türlü bitmeyen projeler git gide artmıştır. Buda bir başka bakış açısı olsa gerek.

Değerli Ziyaretçilerimiz sizlere özet olarak koalisyon hükümetinin zararlarını ve faydalarını anlatmaya çalıştık. Yazılan bu makalede emeği geçen arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Yanlışımız var ise bu makaleyi geliştirmek adına yorum bölümünden bizim için değerli olan fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.