Kız Kulesi (Hikayesi Yapılışı Tarihçesi) Hakkında Bilgi

Kız Kulesi (Hikayesi Yapılışı Tarihçesi) Hakkında Bilgi,Kız Kulesi (Hikayesi Yapılışı Tarihçesi) Tarihi,Kız Kulesi Nerede,Kız Kulesi Efsanesi

Kız Kulesi (Hikayesi Yapılışı Tarihçesi) Hakkında Bilgi

kız kulesi
kız kulesi

Üsküdar’ın Salacak sahilindeki Kız Kulesi, 12. yüzyılda İmparator Manuel Komnemos tarafından inşa ettirilmiştir. Önceleri bir mezar yapısı olan kayalık sonrasında deniz feneri ve gümrük binası olarak kullanılmıştı. Osmanlı döneminde boğazdan geçen gemilerden vergiler bu adada tahsil edilirdi. Adanın zaman zaman salgın hastalıklara önlem olarak karantina istasyonu olarak kullanıldığı da olmuştur. Kule, Sultan II. Mahmut döneminde onarım görmüştür. Boğazın en görkemli Panoramalarından birine sahip olan Kız Kulesi’nin öyküleri hazindir.

Kız Kulesi Hikayeleri

          Kız Kulesi’ndeki güvercinlere bakmakla görevli olan Hero, Aşk Tanrıçası Afrodit’in rahibesiydi. Rahibe olduğu içinde dış dünyaya çıkmaya ve aşık olmaya izni yoktu. Sadece baharın uyandığı bayramlarda ana karadaki tapınağa gitmesine izin verilirdi. Hero, bu bayram günlerinden birinde güllerle donattığı bembeyaz giysileriyle tören alanına giderken kralın oğlu Leandros ile karşılaşırlar. Gençler bir anda içlerinde tutuşan aşk ateşine engel olamazlar. Bundan sonra boğazın soğuk sularını sevdiğinin yaktığı ateşe doğru yüzerek aşmayı başaran Leandros ile Hero buluşmaya başlarlar. Ancak bir gece fırtına meşaleyi söndürür ve dalgalar Leandros’u çok uzaklara atar. Sabah sevgilisinin suda yüzen ölüsünü gören Hero da kendini boğazın soğuk sularına atarak intihar eder. Bu öykünün benzeri Çanakkale Boğazı‘nda da anlatılmaktadır.

          Kız Kulesi’nin diğer efsanesi de hüzünlüdür. Kahinler bir gün boğazın kıyısındaki sarayında yaşayan krala canından çok sevdiği kızını 18 yaşına basmadan bir yılanın ısırarak zehirleyeceğini söylerler. Kızının hayatını kurtarmak isteyen kral, denizin ortasına bu kuleyi inşa ettirir. Ama yine de kadere engel olamaz. Bir üzüm sepetinin içine giren yılan kuleye ulaşarak kızı ısıracaktır.

          8. Yüzyılda geçtiği varsayılan öykü de şöyledir. Emevi komutanı Battal Gazi‘den çekinen imparator hazinelerini ve kızını Kız Kulesi’ne saklamış. Ancak Battal Gazi ve askerleri bir sabah şafak sökerken adaya baskın yaparlar. Hazineyi ve kızı Anadolu’ya kaçırmayı başarırlar. Bu kaçırmadan sonra da dilimize ”Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözü yerleşir.

Günümüzde Kız Kulesi Restaurant olarak kullanılmaktadır. Dilerseniz Kız Kulesinin karşısından Salacak Sahili kıyısından kalkan Vapurlar ile Kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir