Kısaca Hücre İle İlgili Çalışma Araştırma Yapan Bilim Adamları

Hücre İle İlgili Çalışma Yapmış Bilim Adamları, Hücre İle İlgili Çalışma Yapan Bilim Adamları Kimlerdir?, Hücre İle İlgili Çalışma Yapan Bilim Adamları Hakkında Bilgi, Hücre İle İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları Kısa Bilgi, Hücre İle İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları Hakkında Bilgi, Hangi Bilim Adamları Hücre İle İlgili Çalışma Yapmıştır?, Hücreyi İlk Bulan Bilim Adamı Kimdir?…

HÜCRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMA-ARAŞTIRMA YAPAN BİLİM ADAMLARI

Hücreyi ilk bulan ve tanımlayan İngiliz uzman Robert Hooke‘tur. Hooke mikroskopla incelemekte olduğu mantar parçasının yanyana dizili bitişik bölümlerden oluştuğunu görmüş, bu yapı birimlerine “hücre” adını vermiştir (1665).

Daha sonra 1671 yılında Grew ve 1672 yılında Malpighi, bitkilerde de aynı yapı birimlerinin olduğunu bulmuşlardır. 19. yüzyılın ortalarında “hücre kuramı” ortaya atılmıştır.
Günümüze dek geliştirilen hücre kuramı (hücrelerin yapısını, özelliklerini, oluşumlarını vb. tanımlayan kuram) biyolojiye büyük ilerlemeler sağlamıştır.bunun yanı sıra hücrenin biyolojiye ve bize kattıkları büyüktür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir