kendi-isini-kur

Kendi İşini Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Özerklik

Bağımsızlık ihtiyacı ve karar verme özgürlüğü girişimcilerin en temel amaçlarındandır. Kişinin, kendisinin patronu olması pek çok girişimci için tatmin edici bir duygudur.

Başarma Hissi

Girişimcilerin pek çoğu için yeni bir başlangıç oldukça anlamlıdır. Bir şey oluşturma fikrini kârlılığa dönüştürmek, başarı hissi verir. Girişimciler, fikrin başarıya dönüşmesinde en önemli etkenin kendisi olduğunun bilincindedir.

Finansal Kontrol

Girişimcilerin finansal anlamda bağımsızlıklarının olması genelde çok varlıklı oldukları hissini doğursa da çoğu aslında büyük bir servetin peşinde koşmazlar. Onların asıl istediği, finansal kararlar üzerinde kontrol sahibi olmaktır. Kontrol boyutunun bir başka yönü ise girişimcinin çalışma saatleri üzerinde kontrol uygulayabilmesidir. Örneğin, daha az ya da daha fazla saat çalışmak gibi.Girişimcinin yeni bir iş kurarak elde edeceği diğer bir avantaj ise toplumda saygı görmesi; aile,arkadaşlar ve sosyal çevresi tarafından takdir edilmesidir.

Yukarıda verilenlerin yanında diğer avantajlar da şunlardır:

İzlemek yerine liderlik yapma: İyi girişimciler aynı zamanda liderdir. Lider ruha sahip, sürekleyici ve ikna edici roldedir. Lider ruhu olan insanlar girişimcilik sayesinde bu özelliklerini ortaya çıkarırlar.

Fikirleri uygulama şansı: İnsanlar girişimcilik sayesinde fikirlerini uygulama şansı bulurlar.

Yaratıcılığa açık olma: Girişimciler yaratıcı tiplerdir. Bu özellik girişimcilerin var olan potansiyellerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Yüksek kazanç elde etme: Girişimci sabit bir gelirle başkalarına bağımlı olarak çalışmaktansa daha fazla kazanç elde etme fırsatı yakalar.

Bağımsız çalışma: Başkalarının emri altında olmadan kendi işinin başında olmak girişimciliğin en büyük avantajlarındandır.

İş ortamını kontrolde tutma: Kendi işine sahip olan girişimci iş ortamını da istediği biçimde düzenleyebilir.

Kendi İş yerini Kurmanın Dezavantajları

kendi-isini-kur
kendi-isini-kur