Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi) Hakkında Bilgi

Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi)
Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi)

Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi) Hakkında Bilgi,Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi) Nedir

Kelebekler Vadisi (Nerede Nasıl Gidilir Özelikleri Önemi) Hakkında Bilgi

Kelebekler Vadisi’ne kara yoluyla ulaşım yoktur. Vadiye, Faralya Köyü’nden sonra zor bir patikayla karadan ulaşmak mümkündür. Ancak en kolay yöntem Fethiye’den 30 dakika süren bir tekne yolculuğuyla vadiye gelmektir. Bu teknelerle bir kaç saatliğine gelenlerin gürültüsünün bile vadinin ismini aldığı kelebekleri kaçırdığını düşününce eminim ki sizler de iyi ki kara yolu yok diye sevineceksiniz.

Kelebekler Vadisi, World Foundation Heritage tarafından, ”Korunması Gereken 100 Dağ” listesine alınmış. En yüksek noktası 1975 metre olan Babadağ’ın eteklerindedir. Babadağ, yamaç paraşütü sporuna gönül verenlerin en gözde yerlerinden biridir. Rüzgarın uygun olduğu zamanlarda bu bölgede seyir halindeyseniz başınıza sanki gökyüzünden paraşüt yağdığını sanırsınız.

Kelebekler Vadisi’nde 50’den fazla familyaya ait 150 bitki türü tespit edilmiştir. Vadi, Türkiye’nin 9 önemli doğal yaşam alanından bir tanesidir. 130 dönümlük alanın büyük bölümü koruma altındadır. 250 metre genişliğindeki sahil, içeriye doğru yaklaşık 1.500 metre daralarak devam eder. Vadinin iki yanındaki kayalar, 300-400 metre ortalama yükseklikleriyle vadiye kanyonumsu bir görüntü verir. Vadi, birbirinin üzerine 20-25 metre yüksekten dökülen iki şelale ile sona erer. İple ikinci şelaleye tırmanmayı göze alamayanlar için, Güldürümsü Şelale’sinin buz gibi sularında serinlemek de çok keyiflidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir