Kekiğin ve Kekik Çayının Faydaları

Kekiğin ve Kekik Çayının Faydaları,Kekiğin ve Kekik Çayı Hakkında Bilgi,Kekiğin Faydaları,Kekiğin ve Kekik Çayı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kekiğin ve Kekik Çayının Faydaları

Kekiğin ve Kekik Çayının Faydaları
Kekiğin ve Kekik Çayının Faydaları

Pembe çiçekli bir bitki olan kekik genellikle yemeklere, yiyeceklere ve içeceklere tatlandırması için karıştırılan bir baharatgiller ailesine ait bir tür bitki çeşitidir.

KEKİĞİN FAYDALARI

♦ Kekiğin akne tedavisine olumlu katkılar  sağladığı yapılan araştırmalar ile mevcuttur.

♦ Boğazda, gırtlakta oluşan iltihaplanmalara karşı çok etkilidir.

♦ Temizleyici ve balgam sökücü özelliği vardır.

♦ Üst solunum yolu rahatsızlıklarında, öksürük, akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı kekik çok faydalı bir bitkidir. Bu hastalıklara karşı kekik çay olarak içilmesi halinde daha etkili olur.

♦ Kekik antiseptik özelliği ile yaralara karşı doğal bir tentürdiyot görevi görerek iltihapların ve yaraların temizlenmesi gibi durumlarda kullanılabilir.

♦ İçinde bulunan bazı faydalı maddeler sayesinde kekik özellikle çocuklarda diyare ve gece altına kaçırma gibi durumları önler.

♦ Kaybolan enerji dumumlarında Vücudu güçlendirmek için kekik çayı içilebilir, bal ile karışıtırılmış kekik tüketilebilir.

♦ Her sabah düzenli olarak içilen bir fincan kekik çayı zeka açıklığına mide rahatlamasına ve özellikle sigara içenlerde sabahları çok sık rastlanan öksürük gibi durumların önüne geçilebilir.

♦ Kekik sigara yüzünden vücutta birikene toksinlerin ve ciğerlerdeki katranın parçalanıp dışarı atılmasına doğrudan olumlu katkı yapar.

♦ Doğal bir antibiyotik olan kekiğin bu faydasından yaralanabilmek için uzmanlar 6-7 gün içinde her sabah tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kekik bir çok hastalığa karşı antibiyotik görevi görmektedir. Kekiğin en faydalı olduğu hastalıklar, alerjik kaşıntılar, periyot sancıları, cilt sağlığı, nezle, grip, soğuk algınlığı, tansiyon ve kan şekeri problemleridir.

DİKKAT:

Hamile bayanların kekik çayını kullanması tavsiye edilmez nedeni ise kekik çayının içerisinde bulunan Thymol (eterli uçucu yağ) maddesi hamile bayanların düşük yapmasına neden olabiliyor. İşte bu yüzden kesinlikle kekik çayı kaynatılmamalı ve hamile bayanlar uzak durmalı.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir