Kayısının ve Kuru Kayısının Faydaları

Kayısının ve Kuru Kayısının Faydaları,kayısı faydaları, kayısı faydalı bir meyvemi, kayısı hangi hastalığa iyi gelir, kayısı meyvesi

Kayısının ve Kuru Kayısının Faydaları

KAYISININ FAYDALARI

Yazın en renkli meyvesi olan kayısı, içerisinde bulundurduğu besinler sayesinde cildimizinde en iyi dostudur. Kayısının içinde bulunan A,B,C,P vitaminleri sayesinde de bir çok hastalığın ilacıdır. Kayısı genelde üç çeşit olarak tüketilmektedir. Kuru olarak, yaş meyve olarak ve meyve suyu olarak bu tüketiliş şekillerinin her birisinin de büyük faydaları vardır. Vitaminler ve mineraller açısından zengin bir meyve olan kayısı içinde bulundurduğu kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum sayesinde vücutta oluşan zararlı maddeleri de bu sayede dışarı atar. Kayısı kan dolaşımını hızlandırdığı için cildimizin tazeliğini ve sağlığını korur. Uzmanlara göre gelişme çağındaki çocuklar mutlaka tüketmelidir. Sebebi ise zihinsel ve bedensel olarak bu çağdaki çocukların gelişmesine büyük katkı sağlar.

Hastalıkların bir çoğuna kalkan görevi görmekte olan kayısı reçel, kompostu, kurutulmuşu, meyve suyu olarak tüketebiliriz. Bunların her birisinin faydası da farklıdır. Hastalık tedavilerinde bu meyve sıkça kullanılmaktadır. Yorgunluğa ve halsizliğe iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Kayısı Neye İyi Gelir?

♦ Zihin Açıklığına

♦ Strese

♦ Sinire

♦ Gelişme Bozukluklarına

♦ Baş Ağrısına

♦ Migren Ağrılarına

♦ Dişlerin Gelişimine

♦ Diş Çürüklerine

♦ Kalp ve Şeker Hastalıklarına

♦ Kansızlığa

♦ Cinsel Gücü Arttırır

♦ Cilt Kanseri Riskini Azaltır

♦ Mide Ülserine

♦ Çocuklarda Kemik ve Kas Gelişimine Katkı Sağlar

♦ Karaciğere

♦ Yüksek Tansiyona ve Yüksek Kolesterole

♦ Gece Körlüğü Olan Kişilere

Yukarıda saydığımız Faydaları Kayısının Uzmanlarca yapılan  bilimsel araştırmalarda gözlemlediği faydalarıdır. Kayısının bilinmeyen bir çok yararı daha vardır. Kilo problemi olan kişilere de olumlu yönde katkı sağladığı bilinen kayısı meyvesi tüketildiğinde tokluk hissi verdiğinden acıkmamızı sağladığından doğal metotlar ile kilo vermemizi sağlar. İçerdiği Antioksidan sayesinde de çabuk yaşlanmayı ve kırışıklıkları engeller. Cildimizi nemlendiririp koruduğu için daha pürüzsüz bir cilde sahip oluruz.

Kabızlıktan kaynaklanan basur problemlerine kayısı çok iyi gelir. Kayısı tüketildiğinde bağırsaklarda biriken dışkının daha rahat dışarı atılmasını sağlar.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir