Kas Lifleri Nedir ? Ne İşe Yarar?

Kas Lifleri Nedir ? Ne İşe Yarar?,Kas Lifleri Nedir ?,Kas Lifleri Ne İşe Yarar?,Kas Lifleri nasıl çalışır,Kas Lifleri Hakkında Bilgi,Kas

Kas Lifleri Nedir ? Ne İşe Yarar?

İnsan vücudu hareket kabiliyeti açısından oldukça esnek bir yapıda olup, vücutlarının büyük bir kısmını hareket ettirebilirler. Eller, kollar, ayaklar, bacaklar ve boyun bölgeleri buna verilebilecek en uygun örnektir. Bu vücut hareketlerinin gerçekleşmesini sağlayan ipliksi yapılara de kas lifleri denmektedir.

İnsan vücudundaki organların büyük bir bölümü, çalışabilmek ve hareket edebilmek için bu kas liflerine muhtaçtır ve bu kas liflerikas hücrelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Kasılma ve gevşeme özelliği olan kas hücreleri kas liflerini oluşturduğu gibi, kas lifleri de kendi aralarında birleşerek kas demetlerini oluşturmaktadırlar. Kas liflerinin çok değişik türleri bulunmaktadır ve iskelet kası farklı türdeki kas liflerinin karışımından oluşmaktadır. Değişik türlerdeki kas liflerinin biyokimyasal ve fiziksel özellikleri de birbirlerinden farklıdır. Vücudumuzda iki adet kas lifi grubu yer almaktadır ve gruplandırma kasları uyarıcı nitelikteki sinirlerin kasılma hızlarına ve sinirlerine göre belirlenmiştir. Bu gruplandırmaya bağlı olarak hızlı ve yavaş üniteler olarak ayrılmaktadırlar. Bu kas liflerinin oranları kalıtımsal olarak önceden bellidir ve birbirlerine dönüşme özellikleri de yoktur. Hızlı ve yavaş çalışma özellikleri nedeniyle ve kendi aralarında uyum sağlamaları, gücü ve dayanıklılığının arttırılması için antrenmanlara ihtiyaç vardır.

Bilim insanları, sistematik ve kompleks bir yapıda çalışan insan vücudunun mükemmel bir yapıya sahip olduğunu belirtmektedirler. Vücuttaki her organ ve sistemin bir görevi olduğu gibi birbirlerine de ihtiyaçları vardır ve insanlar bu sayede sağlıklı yaşarlar. Örneğin, yürümek için ayaklara yürümeyi sağlamak için de kas sistemine ihtiyaç vardır. Yürüme eylemi, kemikler ve kaslar arasında oluşan bir bağ vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bu bağ gerektiğinden daha sıkı olursa kasların harekete geçmesi mümkün olmaz, gevşek olursa da kemikler kastan ayrılırlar. Yürüme gerçekleşirken vücuttaki kasların yaklaşık 100 tanesi çalışmaktadır. Bunca kasın çalışmasına rağmen harcanan enerji oldukça azdır. Yapılan eylemlerde ve hareketlerde, kas liflerinin belirli bir devreye girme sırası vardır ve bu sıraya göre devreye girerek eylemin gerçekleşmesini sağlarlar.

İnsan vücudundaki kasların içinde yaklaşık 6 milyar kas lifi bulunmaktadır. Kas lifleri sayesinde de konuşma, nefes alma, gözleri hareket ettirme, yürüme, boynu çevirme, su içme ve araç kullanma gibi hareketler yapılabilmektedir.

Vücut geliştirme yapan veya ağırlık çalışması yapan biri ne kadar çok tekrarlarsa kas lifleri de o oranda etkilenmektedir. Vücuttaki kasların kondisyonunu arttırmak verimlilik bakımından oldukça önemlidir. Beyaz ve kırmızı kas liflerinin değişik amaçları vardır. Yapılan ağırlık çalışmalarında birinin sayısı artarken diğerinin azalır. Dolayısıyla, vücut geliştirmek isteyenlerin kaslardan çok daha iyi verim elde edebilmeleri için, mutlaka bir uzmanla çalışmalara başlaması gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir