Karın Ağrısına Ne iyi Gelir? Karın ağrısı ve krampları için 8 Madde
Mide ağrısı ve karın ağrısı hemen hemen aynı anlama gelmektedir.Tabi karın ağrısının nedeni bilinmiyorsa çözümü zor olacaktır.Midenin yenilen besinleri hazmedememesi ve en yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biri olan İrritabl Barsak Sendromu gastrit gibi değişen birçok neden karın ağrısının sebebi olabilir.Eğer hiçbir hastalığınız yokken karın ağrısı başladıysa size önereceğimiz işlemleri yaparsanız ağrınız hafifleyebilir.
1. Papatya çayı karın ağrısına iyi gelebilir
Papatya çayı üst solunum yollarındaki düz kasları gevşeterek(mide de bakterilerin neden olduğu iltihaplanmadan dolayı ağrı olabilir.) sanki bir antibiyotik gibi midedeki ağrıyı hafifletebilir.Karın bölgesindeki ağrı,kramp ve spazm düz kaslar rahatladığı ve gevşediği için azalabilir.
Peki papatya çayını yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var
-1 Papatya çayı poşeti ya da kurutulmuş papatya 1-2 tatlı kaşığı
-Bir büyük bardak
-Sıcak su
Papatya çayı nasıl yapılır?
Büyük bardağın içine çay poşetini koyun, üzerine 10 dakika boyunca kaynattığınız suyu dökün karıştırın ve için.Eğer çay poşeti değil de kurutulmuş papatya kullanıyorsanız 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı aynı şekilde büyük su bardağına koyun ve kaynar vaziyette olan sıcak suyu ekleyin karıştırın.Sonra 15 ila 20 dakika arasında demlenmeye bırakın.Yavaş yavaş için faydası çok olacaktır.Kesinlikle nefes alış verişiniz değişir.Karın ağrınız hafifler.

2. Sıcak Su Termosu Kullanarak Karın Ağrısını Rahatlatmak
Bazı Karın ağrılarının hafiflemesine sıcak su torbası diğer adıyla lastik termos yardımcı olabilir.Sıcak su ile dolu olan lastik termos karın bölgesindeki kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur. Özellikle bu uygulama kramp gibi rahatsızlıklarda size çok yardımcı olur.
Peki bu uygulamayı yapmak için hangi malzemeler gereklidir
-Lastik termos ya da şişede olabilir.
-Uzanıp dinlenebileceğiniz rahat bir yatak
Uygulamayı nasıl yaparız?
Kendinize rahat bir yatak bulun ve uzanın sıcak su ile doldurulmuş lastik torbayı ağrıyan yerinize 15-20 dakika koyun biraz dinlenin.
3. Pilav karın ağrısına iyi gelir
Pirinç pilavı bazen karın bölgesindeki ağrıları hafifletebilir.Eğer karın bölgesindeki ağrı iltihaptan dolayı oluyorsa pirinç pilavı yemek mideye iyi gelir.Pirinç pilavı midede bir duvar gibi iltihabı engellemeye çalışır.
Pirinç pilavı yapmak için
1 veya 2 su bardağı pirinç
2 bardak su ve bir adet tencereye ihtiyacımız olacak.

Pirinç pilavı nasıl yapılır?
Genelde uzun taneli pirinç tercih edilmelidir.Tencereyi ocağa koyun ve suyu ilave edin.Sonra seçtiğimiz pilavı ekleyelim.Orta ateşte pişirmeye başlayalım.Pirinç hamur haline gelmeye başladıkça karıştırın.Bu buharlaşmaya başladıkça pilav pişmeye başlamış demektir.
4.Naneli çay karın ağrısına iyi gelebilir
Naneli çay mide kaslarının gevşemesine yardımcı olur.Aynı zamanda nane çayı genel olarak yediğimiz her şeyi sindirmemize yardımcı olur.Özellikle midede hazımsızlık,gaz ve şişkinliğe iyi gelir.
Peki nane çayını yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız vardır
-Kurutulmuş 1 veya 2 çay kaşığı nane yaprağı
-1 Adet su bardağı
-1 Su bardağı su
Nane çayı nasıl yapılır
Ağzı kapalı halde olan bir kapta nane yaprakları 1 bardak su ilave edilerek kaynatılır.Daha sonra 5 veya 10 dakika demlenmeye bırakılır.Ve ağır ağır içilir.
Ayrıca taze nane yaprağının çiğnenmesi sonucu mide ve karın ağrıları hafifletilebilir.

5. Ilık Limon Suyu Karın Ağrısına İyi Gelebilir
Karın ağrısındaki probleminiz hazımsızlık ise limon suyu iyi gelebilir.Yüksek asidik özelliğe sahip olan limon suyu gıdaları parçalama özelliğine sahiptir.Sindirime etkisi büyüktür.
Ilık limon suyu için hangi malzemeler gerekir

-1 Taze limon
-1 Bardak ılık su

6. Zencefil Çayı Karın Ağrısına İyi Gelir
Zencefil doğal gingerols ve shogaols adı verilen kimyasal maddeyi içerir.Zencefil genel olarak aslında üst solunum yolu ve vücut kırgınlıklarında bir doğal antibiyotik gibi davranır.Özellikle bağırsaklardaki kaslardaki ağrıları yumuşatır,mide krampları ve mide ağrılarına iyi gelir.Zencefil kökü aynı zamanda mide bulantılarına iyi gelir.Aynı zamanda zencefilli gazozda mide ağrılarına iyi gelebilir.

Zencefil Çay Nasıl Yapılır
-1 Zencefil kökü,
-2 bardak su
Zencefil kökünü yıkayın ve rendeleyin sonra ince ince doğrayın.1 veya 2 bardak su içerisine ince ince doğradığınız zencefili ekleyin.3 veya 5 dakika kaynatın.İsterseniz biraz tat vermek için bal da ekleyebilirsiniz.Sonra yavaş yavaş yudumlayın.
7. Rezene tohumları karın ağrısına iyi gelir
Diyelim ki mide ağrınıza hazımsızlık neden oluyor.Rezene tohumları sindirim suyu salgılanması için uyarıcı yağ içerir.Bu nedenle rezene tohumu çiğnemek sindirime yardımcı olacağından mide ve karın bölgesi rahatlar.Eğer gastrit sıkıntınız var ise ve özellikle mide iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı rezene tohumu çiğnemek midede rahatlama sağlayabilir.
Yemeklerden sonra 1 veya 2 çay kaşığı rezene tohumu çiğneyin.Dikkat eğer hamilelik durumu varsa rezene tohumu çiğnemeyin

8. Soda ile kireç karışımı karın ağrına iyi gelir
Soda ve kireç karışımı karın ağrısına iyi gelip hafifletir.Eğer midenizde ağrı varsa soda içinde karbonlaşma nedeniyle geğirme meydana gelir ve karındaki basınç azalır böylece rahatlama olur.
Hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.
Soda ile kireç karışımını hazırlamak için aşağıdaki malzemeler gereklidir.
Serin soda ve taze limon suyu
-Taze Limon suyu
Limon suyu ile 30 gr soda ile karıştırın. Karıştırın ve yavaş yavaş yudumlayın.
Limon suyu nasıl yapılır
Bir bardak ılık suya limonun tamamını sıkın ve karıştırın özellikle yemeklerden sonra 1 bardak limon suyu içmeniz midenizi rahatlatacaktır.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir