Karaciğeri iyileştiren besinler nelerdir?

Karaciğeri iyileştiren besinler nelerdir?,Karaciğeri iyileştiren besinler,Karaciğeri faydalı besinler nelerdir?,Karaciğere hangi besinler

Karaciğeri iyileştiren besinler nelerdir?

İnsan, hangi tür besinleri tükettiğine bağlı olarak karaciğerini daha da bozabilmekte veya iyileşmesini sağlayabilmektedir. Daha basit ifade etmek gerekirse, hasar sonrasında karaciğerin kendisini yenilemesini sağlamak sağlıklı bir diyet programı uygulamakla mümkündür. Doğru besinlerle beslenmek, karaciğerin detoksifiye olmasını sağlamakta ve kendisini yenileme potansiyelini arttırmaktadır.

Alkol, direkt olarak karaciğerde metabolize olduğu için karaciğerin yükünü arttırmakta, dolayısıyla da karaciğerin kendisini yenileme sürecini baltalamaktadır. Kısaca, beslenmenizden her türlü alkolü çıkarmalı ve diyetinize özen göstermelisiniz. Tereyağı, kızarmış ürünler, hamburger, yağlı etler, pastırma, biftek ve sosis gibi yağlı gıdalardan non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı riski ile bağlantılı olduklarından dolayı uzak durmalısınız.

Sağlıklı beslenmenize ya da diyetinize meyve ve sebzeleri alarak, karaciğerinizin kendisini yenileme kabiliyetini yükseltebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin olan soğan, lahana, pırasa, roka, acı kabak gibi yeşil sebzelerin yanı sıra elma, portakal ve çilek gibi meyveler tüketmelisiniz.

Vücudunuzdaki zararlı maddelerin veya toksinlerin giderilmesinde karaciğere yardımcı olabilecek, karaciğerin kan arındırıcı kapasitesini arttıracak C vitamini yönünden zengin olan bir bardak limon suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yoğurt gibi probiyotik gıdalar da karaciğerin iyi durumda kalmasına yardımcı olur. Yoğurdun içeriğindeki canlı yararlı bakteri kültürleri karaciğerin enzim düzeyini arttırmaktadır. Zerdeçal ve sarımsak gibi baharatlar da karaciğer sağlığı için faydalıdırlar.

Neticede insan karaciğerinin kendisini yenileme kabiliyeti dikkat çekicidir. Fazla miktarda ve düzenli olarak alkol tüketildiğinde karaciğer üzerinde oluşan yağ tortuları, alkol alımı bırakıldığı zaman geri döndürülebilir bir durumdur. Kronik karaciğer hasarlı kişilerin, kalıcı yara dokusunun oluşumunu engellemek ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesine destek sağlamak için uygun tedaviyi alarak besleyici bir diyet programı takip etmeleri gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir