Kahvaltıda Ne Yapabilirim ? Kahvaltıda Ne Yapılır ?

Kahvaltıda Ne Yapabilirim? Kahvaltıda Ne Yapılır?,Kahvaltıda Çeşitleri,Kahvaltıda Ne Yapılır,Kahvaltıda Ne Yapabilirim Hakkında Bilgi

Kahvaltıda Ne Yapabilirim ? Kahvaltıda Ne Yapılır ?

Kahvaltıda ne yapılır?

Vücudumuzun günlük enerjisini öncelikli olarak karşılayabilecek ve güne başlamasını sağlayabilecek en önemli öğün kuşkusuz ki kahvaltıdır. Her yörenin kendi usulünce kahvaltı şekilleri olduğu gibi, damak zevklerine ve alışkanlıklara göre de pek çok kahvaltı çeşidi bulunmaktadır.

“Atıştırma” adı altında geçiştirilen kahvaltı öğünleri aslında metabolizma için sıkıntı yaratmaktadır çünkü bireylerin ister okula, ister işe, ister başka bir yere gidip güne başlayabilmesi için ilk olarak bünyeye alınabilecek bir besin kaynağına ve onun getireceği enerjiye ihtiyacı vardır.

Her kahvaltı sofrasında artık klasik olarak nitelendirilebilecek zeytin, peynir, domates, salatalık, reçel, ekmek gibi ürünlerin yanında sofraları daha da renklendirip iştah arttırıcı pek çok tarif de bulunmaktadır. O tariflerden en çok bilinenleri ise şu şekildedir;

Fırında omletli ekmek tarifi

Malzemeler

250 gram miktarında peynir

1 adet bayat yapıdaki ekmek

4 ya da 5 adet yeşil sivri biber

3 adet yumurta

İsteğe bağlı olarak pulbiber

Eğer peynir tuzsuz peynir olarak kullanılacaksa göz kararı tuz

Ekmekleri yağlamak için rama

Hazırlanışı

Bayat ekmeği dilimledikten sonra üzerlerine yeterli miktarda yağ sürün. Daha sonra önceden 175 derecelik sıcaklığa ayarladığınız fırınınızın tepsisini daha fırına koymadan alıp üzerine yağlı kağıt yerleştirin.

Hazırladığınız bu ekmekleri üzerine muntazam bir şekilde yerleştirin. Elinizdeki peyniri bir kabın içerisinde iyice ezdikten sonra yumurtaları da ayrı bir kabın içerisinde kırıp çırparak bu peynir malzemesinin üzerine ilave edin. Son olarak biberleri de yemeklik denilecek şekilde doğrayıp bu malzemeyi iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı fırın tepsisine dizdiğiniz ekmeklerin üzerine güzelce yayın.

Eğer gerek duyuyorsanız üzerlerine tuz da ilave edebilirsiniz. Son olarak elinizdeki pul biberleri de ekmeklerin üzerine yaydıktan sonra bu süre zarfında ısınan fırına tepsiyi yerleştirip ekmekler kızarana kadar ürünleri fırında tutun. Daha sonrasında olduğunu düşündüğünüz an fırından çıkarıp sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Lor peynirli patatesli kroket tarifi

Malzemeler

1 su bardağı miktarında rendelenmiş kaşar peyniri

1 kilogram miktarında patates

250 gram miktarında lor peyniri

İsteğe göre soğan ya da maydanoz

İsteğe göre tuz

Malzemelere yetecek miktarda göz kararıyla sıvı yağ

Malzemelere yetecek miktarda galeta unu

Hazırlanışı

Elinizdeki patatesleri öncelikle haşlayarak ılıdıktan sonra bir kabın içerisinde iyice ezip püre haline getirin. Üzerine kaşarı ve isteğinize göre tuzu da ilave ettikten sonra iyice karıştırın.

Boyut olarak cevizden çok az daha büyük parçaları elinizde yuvarlayıp top haline getirdikten sonra ortasını parmağınızla açın ve lor peyniriyle taze soğanı ya da maydanozu bu açtığınız boşluğa iteleyin. Doldurduğunuz malzemenin deliğini tekrar elinizle sıvayarak kapatın ve hazırladığınız bu topların üzerini galeta ununa bulayın. Son olarak da kızdırdığınız sıvı yağın içerisinde bu malzemeleri kızartın.

Şık sunumlu simit tarifi

Malzemeler

2 adet kapya biber

2 adet yumurta

8 dilim miktarında cheddar peyniri

Karabiber ve tuz

2 adet simit

İhtiyaç duyulan kadar tereyağ

Hazırlanışı

Öncelikle kapya biberler güzelce közlenir. Közlendikten sonra kabukları soyularak tam ortadan kesilir ve çekirdekli kısımları içlerinden çıkartılır. Daha sonrasında simitler yanlamasına olacak şekilde tam ortadan ikiye ayrılır ve yapılan biberler bu simitlerin içerisine konulur.

Cheddar peynirlerinden 4 tanesi simitin arasına köz biberlerin üzerine koyulmalıdır. Sonra teflon tava olması dikkat edilecek şekilde tavanın içerisine yağ konularak eritildikten sonra üzerine yumurta kırılır. Sarısının dağılmamasına dikkat edilecek şekilde yumurtanın beyazı tamamen pişene kadar pişirmeye devam edilir. Bu süreçte yumurtaya karabiber ve tuz eklenir.

Pişen yumurta bir spatulanın yardımıyla tavadan alınıp simitin ortasındaki biber ve peynirlerin üzerine yerleştirilir. Sonrasında simitin üst kısmı yumurtanın üzerine konulur. Diğer simit de aynı bu anlatılan tarif şeklinde hazırlanır. İki simit de fırın tepsisine konularak en fazla 10 dakika olacak şekilde 175 derecelik sıcaklıkta pişirilir. Kahvaltıda fırından çıktığı sıcak haliyle servis edilmelidir.

Çikolatalı ve meyveli pancake tarifi

Malzemeler

1 su bardağı miktarında süt

2 adet yumurta

1 çay bardağı miktarında sıvı yağ

1 çay bardağı miktarında su

1 çay kaşığı miktarında tuz

1 tatlı kaşığı miktarında şeker

2 su bardağı miktarında un

3/4 paket miktarında kabartma tozu

Hazırlanışı

Derin bir kabın içerisinde şekeri ve yumurtayı iyice çırpın. Ardından su, süt, tuz ve sıvı yağı da malzemenin içerisine ekleyip malzemeyi bol miktarda karıştırmaya devam edin. Bu karıştırmadan bir süre sonra elinizdeki kabartma tozunu ve unu da malzemenin üzerine dökerek çırpma işlemini daha da hızlı hale getirerek devam ettirin.

Tavayı ocağın üzerinde biraz ısıttıktan sonra elinizdeki malzemeden yarım kepçelik bir miktarda malzemeyi tavanın içerisine dökün. Kendiliğinden yayılmasına müdahale etmeyin. Ardından üst kısmı göz göz yapıda olduktan sonra ters tarafını çevirip tekrardan pişirmeye devam edin.

Bütün malzeme bitene kadar aynı standardı uygulayın be hazırladığınız pancake’leri bir tabakta biriktirin. Bütün hepsi pişirildikten sonra üzerine çikolata ve mevsim meyveleri koyarak servis yapabilirsiniz.

Kahvaltıda Ne Yapabilirim
Kahvaltıda Ne Yapabilirim

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir