Kadınlarda Kalp Krizi İçin 6 Belirti Nedir?

1-Nefes Darlığı

Nefes darlığı, özellikle de aşağıdaki belir­tilerle beraber ortaya çıkarsa, kalp krizinin ilk işaretlerinden biridir. Ansızın, ortada hiçbir neden olmadan nefes nefese kala­bilirsiniz. Bu aynen merdivenleri koştuk­tan sonraki nefes darlığına benzer bir durumdur.

nefes_darligi

2-Aşırı Yorgunluk

Kalp krizi geçiren bazı kadınlar bütün gün otursalar ve hareket etmeseler de aşırı derecede yorgun hissediyorlar. Ayağa kalkıp bir su içmek bile zor gelebiliyor. Enerji seviyenizde ansızın ortaya çıkan aşırı bir düşüş yaklaşmakta olan bir kalp krizinin habercisi olabilir.

asiri_yorgunluk

3-Mide Ağrısı

Bazen insanlar mide ağrısını grip, mide ülseri veya mide yanması sanabilirler ama bu aslında kalp krizinin işareti olabilir. Bazı kadınlar krizden önce karınlarında şiddetli baskı hissi yaşar. Yaptığımız araştırmalara göre bu “aynen mideniz üzerinde birkaç ton ağırlık varmış” gibi bir his.

mide_agrisi

4-Fazla Terleme

Kalp krizi geçiren kadınlar arasında stresli ve soğuk terlemek çok yaygın görülen bir işaret. Bu spor yaptığınız veya sıcakta durduğunuz zamanki terlemenizden çok stresli olduğunuz anlardaki terlemenize daha yakın bir durum. Eğer normalde bu şekilde terlemiyorsanız ve terlemeniz için hiçbir neden yoksa bir doktora başvurun.

asiri_terleme

5-Üst Vücut Ağrısı

Üst kol, sırt, boyun veya çenenizdeki açıklanamayan ağrıları umursamamazlık etmeyin. Bu ağrı kadınlarda erkeklere göre çok daha sık görülür. Ağrı aşamalı olarak veya aniden ortaya çıkabilir ve daha da şiddetlenmeden önce durup tekrar başlayabilir. Eğer uyuyorsanız sizi uyandırabilir. Üst vücudunuzdaki herhangi bir nedensiz ağrıyı doktoru­nuza bildirmelisiniz.

ust_bolgede_agri

6-Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı kalp krizinin en yaygın işare­tidir ama bazı kadınlarda, erkeklere göre daha farklı ortaya çıkar. Sıkışma veya doluluk gibi bir his yaratabilir ve sadece sol tarafta değil göğüsün herhangi bir yerinde olabilir. Tabi ki herkes bu işaretle­rin hepsini yaşayacak diye bir koşul yok. Ama eğer göğsünüzde bir rahatsızlık his­sederseniz ve buradaki belirtilerden bir veya birkaçı varsa acilen hastaneye gidin.

gogus_agrisi