Kablosuz Modem Nedir?,Nasıl Kurulur?

Kablosuz Modem Nedir?

Kablosuz modem internetten gelen verileri alır, radyo frekanslarına dönüştürür ve üzerindeki anten ile bulunduğu ortama yayar. Kablosuz istemcide bulunan kablosuz ağ arayüz kartı (PIC, PCMCIA) sayesinde yayılan sinyal yakalanır ve bilgisayar dili olan binary sisteme(1 ve 0’lara) dönüştürülür. Bu işlemi tersi veriler, istemciden radyo sinyali olarak yayılır ve modem tarafından algılanıp çözülür. Böylece cihazlar birbirlerini algılayacak programlama dilleri ile iletişim kurmuş olur.
Kablosuz modemler aynı zamanda kablosuz yönlendirici ve erişim noktası işlevlerini gerçekleştirir. Bu cihazlar günümüzde 802.11b, 802.11g ve 802.11n standartlarının birini veya tümünü desteklemektedir. Kablosuz ağ kurulumunda kablosuz modemin desteklediği standartlar önemlidir. Çünkü bu standartlar hız ve mesafe olarak değişiklik göstereceği için ağın kullanım şekline göre modem standardı seçilir.
802.11a saniyede 54 Mbit/s, 802.11b 11 Mbit/s, 802.11g saniyede 54 Mbit/s, 802.11n ise yaklaşık 300 Mbit/s hızlarında iletişimi desteklemektedir. Mesafe aralığı olarak da
802.11a 50 m, 802.11b 100 m, 802.11g 100m ve 802.11n yaklaşık 250 m’lik alanları kapsamaktadır.
Kablosuz modemler genelde 3’ü 1 arada cihazlardır. Aynı anda erişim noktası, tekrarlayıcı ve köprü olarak kullanılabilir veya gerekli modem ayarları yapılarak bu özelliklerden sadece biri kullanılabilir.
Kablosuz bir modemin kurulumu
Genel olarak bir kablosuz modemin arka tarafında adsl portu, ethernet portu, on/off ve reset butonları ve power girişi yer alır.
kablosuz_ag_kurulumu
(1) ADSL: ADSL hattı girişidir. Ayrıcının (splitter) LINE girişine telefon hattından gelen DSL kablosu takılır. Kablosuz modemin adsl çıkışı ayrıcının MODEM çıkışına takılır.

  • POWER: 9V girişidir. Güç adaptörü kablosu güç kaynağına takılır.
  • RESET: Modemi fabrika ayarlarına almaya yarayan sıfırlama düğmesidir.

(4) 0/1: Cihazı açar veya kapar.
(5) Ethernet: UTP kablo ile bağlantı sağlamak için kullanılan port çıkışıdır. Switch veya bir bilgisayar ile kablolu bağlantı kurulmak istenildiğinde bu port kullanılır. 1,2,4,8,16 diye artan ethernet portlu modemler mevcuttur.
Internet servis sağlayıcıdan gelen hat, splitter cihazının “LINE” kısmına takılır. RJ-11 uçlu telefon kablosunun bir ucu splitter cihazının “MODEM” kısmına diğer ucu ise modemin “ADSL” girişine takılır. Telefon cihazının kablo ucu da splitter cihazının “PHONE” kısmına takılır.

kablosuz_modem_kablo_baglantisi
Kablosuz modemin Ethernet portuna kablo ile bilgisayar bağlantısı yapmak için Ethernet kablosunun bir ucu modemin ethernet portlarından birine diğer ucu bilgisayarın ethernet portuna takılır.
İki modem birbirine bağlanmak istenirse modemlerin Ethernet portomdan Ethernet kablo kullanılarak iki modem birbirine bağlanabilir.
Kablosuz modemin bağlantıları yapıldıktan sonra cihaz çalıştırılır. Kablosuz modemin ön panelinde bulunan ışıklar (ledler) kontrol edilir. Bu ışıkların yanıp ve yanmama hâllerindeki bağlantı durumu şu şekildedir:
Power: Işık yanıyor ise modemin güç kaynağına takılı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa kablo bağlantıları kontrol edilir.
kablosuz_modem_on_panel_isiklari
ADSL: Işık yanıp sönüyor ise ADSL bağlantısının kurulum aşamasında olduğunu gösterir. Işık sürekli yanıyor ise ADSL bağlantısı kurulmuş demektir ve modemin veri alış verişine hazır olduğunu gösterir.
İnternet: Işık yanmıyor ise WLAN(Kablosuz yerel alan ağ) çalışmıyor demektir. Işık sabit bir şekilde yanıyor ise WLAN’ın çalıştığını gösterir. Eğer ışık yanıp sönüyor ise WLAN üzerinden veri alışverişi olduğunu gösterir.
Wireless: Işık yanıyor ise kablosuz bağlantının aktif olduğunu, ışık yanmıyor ise kablosuz bağlantının pasif olduğunu gösterir ve modemin anteni kontrol edilir.
Ethernet: Işık yanıyor ise cihaza UTP kablo ile bir cihazın (bilgisayarın, erişim noktasının) bağlı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa UTP kablo ile cihaz bağlantısı yapılmadığını gösterir.
Kablosuz modemin bağlantıları yapıldıktan sonra WLAN ağı için kablosuz modem ayarları yapılır. Modem ayarları ve kurulumu iki şekilde yapılabilir.
Birinci yöntem: Kablosuz modem paketinin içinde gelen kurulum CD’si ile program kurulur. Bu program aracılığıyla modeme bağlantı yapılıp ayarları kişiselleştirilir.
İkinci yöntem: Kablosuz veya kablolu olarak modeme bağlı bir bilgisayarda web tarayıcısının adres çubuğuna modem arayüzünün IP numarası yazılıp çalıştırılır. Kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra modeme bağlantı yapılmış olur ve ayarlar kişiselleştirilebilir.
1)Yukarıdaki resimde genelde kullanıcı adı ve şifre varsayılan olarak boş bırakılır veya kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra aşağıdaki pencere gelir.
kablosuz_modem_baglanit_arayuzu
2)Resimde modem ayarlarının durumu ile ilgili bilgiler yer alır. Genel olarak ağın IP numarası, bağlantı hızı, kablosuz ağın adı, cihazın MAC adresi, seri numarası gibi bilgileri içerir.
kablosuz_modem_anasayfa_ekrani
3) Pencerede bulunan menülerden “Kablosuz” alanında “Kablosuz ayarlar” seçildiğinde Resim 1.13’teki pencere açılır. Bu pencerede “Kablosuz ağ adı (SSID)” kurulacak olan kablosuz ağın ismini belirtir. İstenilen ağ adı verildikten sonra diğer ayarlar Resim 1.13 ‘teki gibi yapılır ve değişiklikler “kaydet” butonuna basılarak kaydedilir.
kablosuz_ayarlar_ekrani
4) “Kablosuz ağ güvenliği” seçildikten sonra Resim 1.14’deki pencere açılır. Bu kısımda kimlik doğrulama seçenekleri yer almaktadır. Kablosuz ağa olabilecek saldırıları önlemek için iki seçenekten birinin işaretlenmesi gerekir.
kablosuz_modem_guvenlik_ayarlari
WEP şifreleme: Veri trafiğinin bir şifre ile değiştirilerek aktarılmasıdır. Veri bağı katmanında çalışır, güvenliği azdır. 64 bit ve 128 bit olmak üzere iki çeşittir. Şifrenin bilinmesi hâlinde diğer kullanıcıların veri trafiği incelenebilir.
WPA şifreleme: WEP’ten daha güvenli bir şifreleme türüdür. Şifre bilinse bile diğer kullanıcıların veri trafiği incelenemez. WPA (Wi-Fi Protected Access) wi-fi korumalı erişim olarak adlandırılır. İki modda çalışır. Birincisi WPA-PSK diye adlandırılan paylaşımlı anahtar korumasıdır. İkincisi ise WEP algoritmasından daha güçlü ancak şifreleme işlemlerini gerçekleştirmek için var olan kablosuz aygıtların hesaplama olanaklarını kullanan TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) şifreleme modudur.
WPA2 şifreleme: Kablosuz ağlarda güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilen şifreleme sistemi WPA’nın daha geliştirilmiş versiyonudur. WPA ile WPA2 arasındaki en temel fark, şifreleme olarak AES adlı algoritmanın kullanılmasıdır. WPA2 en güvenli şifreleme yöntemlerinden biridir.
mac-adresi-filtreleme-kablosuz

MAC adresi filtreleme ekranıdır. Bu ekran herhangi bir cihazın modeme bağlanmasını engellenmek için kullanılır. Engellenecek cihazın MAC adresi buraya girilir.
Erişim Noktası
Erişim noktası (AP: Access Point), kablosuz LAN sisteminin kurulması için merkezî konumda olan ve kapsama alanı içerisindeki tüm trafiği yöneten bir kablosuz cihazdır.
Büyük alışveriş merkezi, hava alanı, tren istasyonu, otobüs terminali, otel veya restoran gibi açık alanlarda kablosuz ağ kullanarak internete genellikle bir erişim noktası aracılığı ile bağlanılır. Bu durumda erişim noktasının (AP’nin) oluşturduğu kablosuz internet bağlantısının fiziksel alanı “Erişim Alanı-Kapsama Alanı” olarak adlandırılmaktadır. Kablosuz cihazlarda bulunan ağ kartları otomatik frekans tarama özelliğine sahip olduklarından kendilerine ulaşan kablosuz LAN sinyalini algılayabilir. Ağ kartı tarafından doğru frekans kanalı (802.11a, 802.11b, 802.11g ve 802.11n) bulunduktan sonra erişim noktası ile kablosuz cihazlar arasında bağlantı kurulumu başlatılır.
Kablolu modem (router) varsa bilgisayarı ağa bağlamak için erişim noktasına ihtiyaç yoktur ancak kablosuz ağ alanının kapsama alanını artırmak için yönlendiriciye bir erişim noktası bağlanabilir.
Erişim noktası cihazları kuruluma ve teknolojiye dayanarak 10 m ile 500 m arasındaki bir kapsama alanına sahipken 10 ile 250 arasında kullanıcıyı desteklemektedir. Bir erişim noktası cihazının kapsama alanındaki istasyonların sayısı arttıkça tıkanma olasılığı artar ve kablosuz ağın başarımı düşer. Bu nedenle hem kapsama alanını genişletmek hem de erişim cihazı başına düşen kullanıcı sayısını azaltmak için aynı ağ içerisinde birden çok erişim cihazı kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev