İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2) ROMAN ÖZETİ

İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2) ROMAN ÖZETİ,İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2) ROMAN Ana Fİkri,İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2) ROMAN Yazarı,İYİ EŞLER

İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2) ROMAN ÖZETİ

İYİ EŞLER(Küçük Kadınlar-2)
Yazar Hakkında:

Louise May Alcott 1932 yılında Pennsylvania’da doğdu. Küçük yaşta babası, annesi ve üç kız kardeşinden oluşan ailesinin geçimini üstlenmek zorunda kaldı. Bir süre ders verdi, hizmetçilik yaptı, sonunda da yazmaya başladı. İşe, para getirecek sıradan ürünler yazmakla başlayıp daha sonra ciddi yapıtlara yöneldi. İç savaş başlayınca gönüllü hemşire oldu. Kötü hastane koşulları yüzünden tifoya yakalandı ve evine gönderildi. Bundan sonra hiçbir zaman bütünüyle iyileşemedi.
Ailesinin para gereksinimini karşılayabilmek için başladığı otobiyografik romanı Küçük Kadınlar büyük başarıya ulaştı. İyi Eşler, Jo’nun Çocukları ve Küçük Erkekler bu kitabın devamı niteliğindedir.
Louisa May Alcott 1888 yılında Boston’da öldü.
Çeviren:Nilgün Erzik
Sayfa Adeti:157
Baskı Yılı:1. Baskı Temmuz 2000, İstanbul
Özet:
Daha önce ki kitaptanda hatırladığınız gibi dört kız kardeşin adları küçükten büyüğe Amy, Elizabeth, Josephine ve Margaret. Ama onlar kısaca Beth, Jo, ve Meg diye kullanıyorlardı adlarını. Onlar Bay March ile Bayan March’ın dört genç kızıydı Bay March bir pederdi. Aile fakir olmalarına rağmen çok mutlu ve hallerinden memnunlardı. Kendilerinden daha fakir insanlara bile yardım ederlerdi.
Onların küçük bir evleri vardı. Hemen yanlarında da çok güzel bir malikane de oturan Bay Laurance ve torunu Laurie vardı. Ama kızlar onların zenginliğini kıskanmadan, Laurie ile arkadaş oluyordu. Özellikle Jo ve Laurie çok iyi dostlardı.
John Brooke bir yıl boyunca askerlik görevini yaptıktan sonra yaralanmış ve eve gönderilmişti. Artık iyileşmeye çalışıyor ve Meg’le bir yuva kurmaya hazırlanıyordu. Muhasebeci olarak bir iş bulmuştu.
Jo ise bir daha March Hala’nın yanına dönmemişti. Yaşlı kadın da Amy’ye öyle bağlanmıştı ki ona ünlü bir ressamdan ders aldırmaya başlamıştı.
Jo bir yandan edebiyatla bir yandan da küçük Beth ile uğraşıyordu. Beth’in vücudu geçirdiği hastalıktan sonra zayıf düşmüştü.
Laurie Jo’nun da isteğiyle liseyi bitirip, dedesini kırmamak için üniversiteye yazılmıştı.
Ve sonunu da John’la Meg evlendi. Bir de ikizleri oldu. Aynı zamanda Amy, Bayan Carol’la Avrupa seyahatine çıktı. Jo da çalışmak için New York’a gitti. Burada biraz yaşlı ama sevecen ve saygıdeğer bir insan olan Profösör Bhaer’le tanıştı. Geri döndüğünde onu büyük bir sürpriz bekliyordu.
Laurie, Jo’ya olan sevgisinin arkadaşlıktan öte olduğunu açıkladı. Ama Jo bundan hiç memnun olmadı. Bu sıkıntılı günlerin üzerine Laurie de Avrupa’ya, dedesinin yanına gitti. Burada Amy’yle buluşup, dertleştiler. Çok yakınlaştılar ve böylece evlenme kararı aldılar.
Bu sırada Beth çok rahatsızlanarak, öldü. Tüm aile bu olaya çok üzüldü. Bu sebeple Amy ve Laurie kararlarını açıklamadan Avrupa’da sessizce evlendiler. Geri döndüklerinde bu haber herkesi çok şaşırttı.
Yılbaşına yakın bir gün Profösör Bhaer çıka geldi.March Ailesi’ni sık sık ziyaret etmeye başladı. Bu ziyaretler Jo’yu çok mutlu ediyordu. Profösör ve Jo arasındaki elektriği herkes hissetmişti. En sonunda onlarda evlenmeye karar verdiler.
Ondan sonraki iki yılda March Hala öldü. Yaşlı kadın Plumpfield’i Jo’ya bırakmıştı. Fritz ve Jo bu evi yoksul çocuklar için bir okula dönüştürdüler.
Meg’in ikizleri, Jo’nun iki oğlu ve Amy’nin bir kızı vardı. Artık aile mutluydu.

Ana düşünce:Sevgi ve mutluluk, zenginlik ve paradan çok daha üstündür.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir