İyi Akrabalık İlişkileri İnsanlara Neler Kazandırır?

Akrabalık İlişkisi Bize Ne Kazandırır?

Akrabalık ilişkileri hem İslam dininde hem de Türk örf adet ve geleneklerinde önemli yer tutar. Yüce Allah Kuran-i Kerim’de Nahl Suresi 90. Ayette “Allah, şüphesiz adâleti, iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve haddi aşmayı yasak eder. Tutarsınız diye size öğüt verir.” diye buyurarak akrabalık ilişkilerine ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Dinimiz sadaka, fitre veya zekat verirken bile önce kendi akrabalarına bakmamızı söylüyor. Eğer durumu iyi olmayan akrabanız varsa sadakalarınızı, zekatlarınızı ve filtrelerinizi bu akrabalarınıza vermemiz gerektiğini söylüyor. Türkiye de akrabalar arasındaki bağ maalesef her geçen gün kopuyor. İslam dininde akrabalık ile ilgili o kadar öğüt var ki; ”Cennet Annelerin Ayakları Altındadır”  hadisi bile bize çok şeyler anlatmaya yetiyor da artıyor bile. Güzel olan akrabalık ilişkileri insanlara çok şey kazandırır. Birlikten kuvvet doğar sözünü boşuna söylememiş atalarımız. Şahsen kendi yaşadığım semtte birbirleri ile sürekli olarak iletişim halinde olan insanların hem ekonomik yani hem maddi hem manevi bir şekilde daha iyi olduğunu gözlemledim. Akrabalar arası düzenlenen günlerden ben çok fayda gördüm. Akrabaları ile ilişkileri iyi olan bir kimsenin düğün törenleri daha coşkulu olur. Benim kendi ailemde ben bunları çok yaşadım kuzenim kirada kalıyordu. Bütün akrabalar birleşerek ona ev yaptık herkes taşın altında elini koydu kuzenim ev sahibi oldu. Türkiye’de bunun bir çok örneğini görebilirsiniz.

Bayramlarda akrabalar sürekli olarak birbirlerini ziyaret eder tabi ki iyi olan akraba ilişkileri için söylüyorum bunları fakat arası kötü olan birbirleriyle küs tutan akrabaların bayramları bile ıssız geçer bayramdan bir şey anlamazlar. Akrabalarınızla aranızı iyi tutun o kötüyse siz iyi olun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir