İstanbul Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgi

İstanbul Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgi,İstanbul Beylerbeyi Sarayı Tarihçesi,İstanbul Beylerbeyi Sarayı Ne Zaman Yapıldı

İstanbul Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgi

beylerbeyi sarayı
beylerbeyi sarayı


 Kuzguncuk’la Çengelköy arasında arasında bulunan Beylerbeyi Sarayı’nın tasarımı Sarkis Balyan‘a aittir. Sarkis Balyan, Çırağan
Sarayı
‘nın, Esma Sultan Konağı‘nın ve eski Galatasaray Lisesi’nin Ortaköy Şubesi’nin de (bugün Galatasaray Üniversitesi) mimarıdır. 19. yüzyılda İstanbul’da saray, köşk ve evlerde yoğun olarak ahşap malzemenin kullanılmış olması yangınların da zararlarını büyütüyordu. Sultan Abdülaziz, 1851 yılında çıkan yangından sonra eski sarayı Mermer Köşk hariç yıktırıp yerine bugünkü sarayı yaptırmıştır.

Sultan Abdülaziz, sarayın inşaatına ve süslemelerine büyük önem vermişti. Beylerbeyi Sarayı, geniş bir alana yayılan Deniz Köşkleri, Sarı Köşk, Ahır Köşkü, Paşa Dairesi, Geyiklik, Aslanhane, Güvercinlik ve Büyük Kuşluk bölümlerinden oluşmaktaydı. Yalnızca yaz aylarında ve kısa sürelerde kullanılmış olan Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı mimarisindeki Batı etkisinin özgün bir örneğidir. Sarayda hiçbir ısıtma sistemi yoktu. Denizciliğe çok meraklı olan Abdülaziz, sarayın tavanlarını deniz ve gemi resimleriyle dekore ettirmişti.

Sarayın ana yapısı bodrumlar beraber 3 katlıdır. İç mekan, 24 oda ve 3 salondan oluşur. Harem ve Mabeyin olarak girişleri ayrı 2 bölüm vardır.

      Sarayda ağırlanmış ünlü konuklar arasında Fransa İmparatoriçesi Eugenie ve Avusturya Macaristan İmparatoru Franz Joseph de vardır. II. Abdülhamit, Beylerbeyi Sarayı’nda 6 sene sürgün hayatı yaşamıştır. Boğaziçi’nin koyları, sarayları şairlere, müzisyenlere ilham kaynağı olabildiği gibi bazen de sultanlara sürgün yeri olmuştu. Sarayın bir zamanlar çok geniş olan bahçesinde artık çok sayıda devlet binası ve okul bulunuyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir