İşitme engellilerin karşılaştığı problemler ve çözümleri

Açıkçası işitme engelli insanlar dışarıdan herhangi bir sıkıntısı yokmuş gibi gözükse de, en ciddi problemleri yaşayan insan tipidir. Çünkü düşünsenize: Kişi görecek, hissedecek, yaşayacak; ama duyamadığı için normal iletişim kuramayacak ve ciddi bir ihtiyaç olan konuşma gereksinimini yerine getiremeyecek. Bu yüzden dilek, istek, arzu, duygu ve düşüncelerini dillendiremediği için toplumdan uzaklaşacak, içine kapanacak. Müthiş bir pisikolojik buhranın içinde kendini bulan birey, tabiri caizse normal hayattan kopacak.
Hayattan kopan kişi, sadece kendi özrünü taşıyan insanlara yaklaşacak ve toplum yeni yeni şeyler üretirken, gelişirken ve ilerlerken, işitme engelli olan insan hiçbir şey işitmediği için bilmeyecek ve öğrenemeyecek. Bilgisi dahilinde olmayan şeyi doğal olarak yorumlayıp uygulayamayacak. Ve iletişim döngüsünü hiçbir zaman gerçekleştiremeyecektir. Sadece iletiyi algılama sıkıntısı olan insan, ilk adımdan sonrasını ilelebet uygulayamayacağı için, toplumdan ayrı kalması, işitme engelli bireylerde anti sosyalleşme, pisikolojik sıkıntılar, içine kapanıklık gibi durumlar olgunlaşacaktır. Bununla beraber kişi, evlenmek, iş sahibi olmak ve gündelik yaşamını sürdürmekle alakalı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır.
İşitme Engelli insanların karşılaştığı problemler:
*En basitinden kapınızın zili çaldığında,
*Çocuğunuz ağladığında
*Hastaneye gittiğinizde, doktor size sıkıntınızın ne olduğunu sorduğunda,
*Tapu dairesi, noter gibi yerlerde alım satım yaparken iletişim kuramadığınız için yapacağınız hareketlerde,
*Karşıdan karşıya geçerken görmediğiniz bir arabanın kornasını işitmediğinizde,
*Çocuk sahibi olduklarında, onların gelişimi ve yetişmesi açısından gerekli iletişimi kuramadıklarından, çocuklarıyla ayrı dünya haline gelen işitme engelli anne babanın duygularında,
*Çalışıyorsa eğer, çalıştıkları yerde ki sisteme ayak uydurmak için yaşamış olduğu sıkıntılarda,
*Meslek edinmede,
*Eğitimini tamamlamak isteyenlerin, istedikleri gibi eğitim alamamasında,
*Trafikte,
*Telefon kullanamama,
*İnsanlarla konuşamama,
*Merak ettiği bir konuyu öğrenememe,
Gibi saymakla bitmeyecek yığınla problem…Ama şu var ki bilinçli insanların, gönüllü yardımsever insanların yardımları ve destekleriyle bu problemleri minimize etmek mümkündür ve bizim elimizdedir.
Bu hususta işitme engelli insanların duymayan kulakları, konuşamayan dilleri olup, acizane duygularımızı ve çözüm önerilerimizi bir işitme engelli anne babaya sahip birey olarak dillendirmeyi bir görev adlederim.
Çözüm:
*Özürlü ailelerle ve özellikle o ailenin çocuklarıyla özel olarak ilgilenilip, desteklenmesi,
*Hastanelere, birer işitme engelli tercüman yerleştirilerek, gelen engelli vatandaşın yönlendirilmesi ve muayenesinin kolaylaştırılması,
*Anlaşmalı tercümanla çalışan noterlerin sayısının arttırılması,
*Resmi dairelerde tercüman bulundurulması
*Meslek edinmeleri için, birilerinin keselerini dolduran, kontrolsüz ve başı boş projeler değil, kontrollü ve yararlı projeler üretilmesi ve desteklenmesi,
*Eğitim almaları için uygun şartların ve bölümlerin arttırılması,
*Özürlü kadrolaşmanın, kişiye uygun ve yerinde yapılması,
*Yeminli tercümanların, sırf para için değil, hizmet için çalışma mantığının aşılanması ve eğitilmesi,
*Televizyon programlarının çoğunda, ekranın köşesinde, tercümanın muhakkak bulundurulması,
*Sosyal hakların, yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik olması için çalışmalarımızda (ÖTV, Su, Elektrik, Doğalgaz, Telefon) gibi konularda kolaylık sağlanması.
*İşitme engelli toplulukların desteklenmesiyle ve her daim onlarla bir araya gelip dertlerini dinlemekle ve çözüm olunmasıyla,
Sadece 10-16 Mayıs engelliler haftasında veya 3 Aralık özürlüler gününde değil, her daim hassasiyetle yaklaşarak, desteklerimiz ile bütün özürlü vatandaşlarımıza bir nebze olsun çözüm getirebiliriz. Tabiki Allah vergisi bütün özürlülerin birçok sıkıntısı vardır. Bizlere düşen toplum sağlığı ve geleceği için mecburi gönül borcumuzu yerine getirmek, her fırsatta elimizden geleni yapmaktır.
isitme_engelli