ishale-iyi-gelen-meyveler

İshale Ne İyi Gelir?

İshal, besin zehirlenmesi başta olmak üzere farklı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Birtakım gıdaların fazla tüketimi ishale yol açabilir. İshale maruz kalındığında sindirimi kolay gıdaların ve fazla sıvı tüketiminin önemi büyüktür. Bu şekilde beslenerek ishal büyük oranda kontrol altına alınabilir. İshal döneminde alkol, acı ve baharatlı gıdalar, süt ve süt ürünleri, yağ oranı fazla gıdalar ve lif bakımından zengin gıdaların tüketilmemesi gerekir. İshale iyi gelen gıdaların başında, pirinç, patates, muz, ekmek gelmektedir.

İshale Ne İyi Gelir?

Muz: Muz oldukça hafif ve sindirimi rahat bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde ishale karşı iyi gelir. İshal sürecinde kaybedilen potasyum muz tüketilerek yerine koyulabilir. Muzun tek başına ishali geçirici özelliği yoktur. Yalnızca ishal anında kaybedilen minerali tekrar vücuda almayı sağlar.

Pirinç: Pirinç ishal anında dışkının sertleşmene yardımcı olan bir besindir. Lif bakımından düşük bir içeriğe sahip olduğu için ishal sürecinde uzmanlar tarafından önerilen gıdalar arasında yer almaktadır. Pirinç katı olarak tüketilemiyorsa ve ishal uzun süredir devam ediyorsa 1 çay bardağı pirinç 3 çay bardağı suyun içinde 50 dakika kadar bekletilerek elde edilen nişastalı su içilebilir.

Böğürtlen: Böğürtlen ishal tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Meyve olarak tüketilebileceği gibi suyu sıkılarda içilebilir. İshal tedavisi için böğürtlenden en etkili sonucu alabilmek için elde edilen suyun içine yarım tatlı kaşığı kadar yenibahar ilave edilerek 1 saat aralıklar ile 1 kahve fincanı içilmelidir.

Elma Sirkesi: Antiseptik özelliği bulunan elma sirkesi bağırsak ve sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. İçeriğinde yer alan pektin maddesi dışkıyı sertleştirerek ishalin geçmesini sağlar. Öğünlerin ardından 1 tatlı kaşığı kadar içilerek ishal kontrol altına alınabilir.

Elma Püresi: Elma püresi sindirim sistemini rahatlatır ve besleyici özelliği yüksek bir besindir. İshal sürecinde elmanın kabukları soyularak püre şeklinde hazırlanıp tüketilebilir.

Havuç: 2 tane havucun kabukları kazındıktan sonra kaynatılarak püre haline getirilir. Elde edilen püre yarım saat aralıklar ile 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilir.

Sarımsak: Sarımsak ishale yol açan bakterinin yok olma sürecini hızlandıran doğal bir antibiyotiktir. Gün içinde 3 diş kadar sarımsak tüketerek ishal kontrol altına alınabilir.

Bal: İshal bakteri nedeni ile oluşmuşsa bal tüketerek ishal hafifletilebilir. 2 su bardağı suyun içine 4 çorba kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Bal eridikten sonra hazırlanan karışım gün boyu içilir.

Patates Çorbası Ve Haşlaması: Patates ile hazırlanan çorba ve sadece patates haşlaması ishal tedavisinde iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Patates bağırsakların normal şekilde çalışmasını sağlar.

Zencefil: İshal döneminde her yemeği ardından bir fincan zencefil çayı içmek ishale karşı iyi gelir. Zencefil çayı ishali hafifletirken vücudun kaybettiği suyu yerine koyar. Ayrıca nane, civanperçemi ve meyan kökü ile hazırlanan çaylar da ishal tedavisinde kullanılabilir.

Limon suyu: Limon suyu ishale iyi gelen besinler arasındadır. Gün içinde birkaç defa taze limon suyu sıkılarak ishale karşı içilebilir.

İshale Karşı Alınabilecek Beslenme Önerileri

İshal bazı gıdaların tüketimi ile kontrol altına alınabileceği gibi bazı gıdalar nedeni ile şiddetlenebilir. İshal sürecinde aşırı yağlı, baharatlı gıdalar tüketilmemelidir. Yoğurt haricinde süt ve süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. İshal döneminde kaybedilen sıvının tekrar yerine koyulabilmesi için mümkün olduğunca fazla su tüketilmelidir. Eğer ishal 4 günden daha uzun süredir devam ediyor ve gün geçtikçe şiddetleniyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

ishale-iyi-gelen-meyveler
ishale-iyi-gelen-meyveler
İshale iyi gelen meyve ve sebzeler
İshale iyi gelen meyve ve sebzeler