İrfan Sayar Kimdir?

İrfan Sayar(d.1951, Manisa) Porof. Zihni Sinir karakterinin yaratıcısı karikatürist ve tasarımcı.

Yaşamı

İrfan Sayar, çiftçi kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1951 yılında Manisa’da dünyaya geldi. Manisa Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim görmeye başladı.Akademinin Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sahne ve Görüntü Sanatları İhtisas atölyesinden mezun oldu. Akademide öğrenciyken Oğuz Aral’la tanıştı ve 1975’de Gırgır dergisinde profesyonel olarak karikatür çizmeye başladı. 1977 yılında Porof. Zihni Sinir tiplemesini yarattı. Porof. Zihni Sinir’in ilk hikayesi Gırgır Dergisi’nin 30 Ocak 1975 tarihli sayısında yayınlandı.

Gırgır’dan ayrıldıktan sonra beş arkadaşı ile birlikte [[Mikrop (dergi]|Mikrop]] dergisini çıkardı. Hıbır dergisinde yöneticilik yaptı. Sarkis Paçacı ve Ergün Gündüz ile birlikte Hayal Mahsulleri Ofisi adıyla bir şirket kurup RR Resimli Roman dergisini çıkardı. HBR Maymun dergisini kurdu ve yöneticiliğini yaptı.

İrfan Sayar psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı Sayar ile evlidir, iki çocuk babasıdır.
Çalışmaları

Bir teknoloji tutkunu olan İrfan Sayar, yarattığı Porof. Zihni Sinir karakterinin “proceleri” ile teknolojinin mizahını yapmıştır. Dört yıl boyunca TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde Porof. Zihni Sinir sayfasını çizmiştir. 100 orijinal karikatürden oluşan bir sergisi bulunmaktadır. Sayar, karikatür ile heykeli birleştirmiş, Arnavutköy’deki atolyesinde “procelerin” üç boyutlularını üretmiştir.

Tasarım alanındaki çalışmaları sinema ve televizyona da yansımış, Vizontele filminin baş karakterinin bisikletini, atölyesini ve çeşitli elektronik ve mekanik aletlerini tasarlamış, çeşitli reklam filimlerine özel efektler ve çizgi filmler hazırlamıştır.

Arnavutköy’deki atölyesini Taksim’de Lamartin caddesine taşıdıktan sonra kurumlara ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları başlatmış, 2008 yılında da seri üretim atölyesini kurmuştur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Enformatik Bölümünde Ögretim görevlisi olarak ders vermektedir.
Eserleri

Porof. Zihni Sinir – Proceler, TÜBİTAK Yayınları

Karikatürü Nasıl Çiziyoruz, İstanbul, 1989

Zihni Sinir, 4M yayınları, HBR Maymun Mizah kitapları Dizisi, Kasım 1995

Porof Zihni Sinir Proceler, TÜBİTAK Yayınları, Haziran 2002

Porof Zihni Sinir Proceler Külliyatı 8 kitaplık dizi, İletişim yayınları

Taşıtlar ve Trafik Sorunları ile İlgili Proceler, Ocak 2007
Ev Eşyaları ve Giyim Kuşam ile İlgili Proceler, Ocak 2007
Yazlık ve Kışlık Proceler, Ocak 2007
Eğitim, Kültür, Sanat ve İletişim Proceleri, Ocak 2008
Alet, Edevat, Askerlik ve Silah Proceler, Mart 2009
Spor, Sağlık, Yemek, İçmek Proceleri, Şubat 2010

irfan_sayar