İnsan nedir ve nereden gelmiştir?

İnsan nedir ve nereden gelmiştir?

İnsan nedir?

İnsan vücudu, çok iyi işleyen bir mekanizmadır. Hayatımız boyunca bedenimizde kanımız dolaşır, kalbimiz pompalar, karaciğer temizler, hücrelerde enerji oluşumu olur ve kemikler hareket etmemizi sağlar. Bu bir tasarımdır ve kusursuz bir şekilde işler. Vücudumuzu oluşturan 100 trilyon hücre, tek bir hücreden oluşmaktadır. Bu tek hücre ise anne ve babanızdan gelen yumurta ve sperm hücresinin birleşmesi ile oluşmaktadır.
İnsan bedenini oluşturan et ve kemikler başlangıçta bir damla suda toplanmış ve olağanüstü bir gelişim ile oluşmuştur.

İnsan nereden geldi?

İnsan yaradılışı, Vakıa suresinde,
‘Sizleri biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğumuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı biz miyiz?’ ( Vakıa suresi, 57-59 )
‘And olsun, Biz insanı, süzme çamurdan yarattık. Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine karar yerine yerleştirdik. Sonra o su damlasını bir alak ( embriyo ) olarak yarattık, ardından o alak’ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık, daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık, böylece kemiklere et girdik, sonra bir başka yaratılışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.’( Mü’minun Suresi, 12-14 )
İnsan oluşumunu açıklayan bu surelerde açıkça insan yaradılışı anlatılmaktadır. Bütün aşamalar, Allah’ın yaratışı ile olmuştur.
‘İnsan, Bizim kendisini bir damla sudan yarattığımızı görmüyor mu? Şimdi o, apaçık bir düşman kesilmiştir. Kendi yaradılışını unutarak Bize bir örnek verdi; dedi ki, Çürümüş – bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş? De ki; Onları ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek. O, her şeyi yaratmayı bilir.’ ( Yasin suresi, 77-79 )

İnsan nedir ve nereden gelmiştir
İnsan nedir ve nereden gelmiştir

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir