İçki ve Kumar
İslam insanın aklının ve sağlığının korunmasını emretmektedir. İnsan, kendi aklına ve sağlığına zarar veremez. İslam, insanın aklını gideren ve sağlığını bozan alkollü içkileri yasaklamış ve haram kılmıştır. Kur’an’da “Ey İman edenler! içki (hamr), kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytanın işlerinden bir pisliktir. ” (Mâide suresi 90. ayet.) buyrulmaktadır. Peygamberimiz “Her sarhoşluk veren şey haramdır.” buyurmaktadır. Başka bir hadiste de “Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır” buyrulmaktadır.

İçki ve uyuşturucuların başta beyin ve merkezî sinir sistemine olmak üzere bütün vücuda sayısız zararları söz konusudur. İçki, kalbin çalışma hızını artırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine,tansiyonun artmasına, karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelmesine felç ve ani ölümlere sebep olur. Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar, zamanla iş göremez hale getirir. İdrar bolluğu veren bira, böbrekleri temizlemez, bilâkis yorar. İçki unutkanlık meydana getirir. İradeyi zayıflatır, beyni uyuşturur.

İçki, toplumdaki çalışma gücünü azalttığından memleketin fakirleşmesine sebebiyet verir. Başkasının sırtından geçinen dilencilerin türemesine, ahlâkın ve manevi değerlerin yok olmasına sebep olur.
Kumar, insanı tembelliğe sürükleyen, çalışma gücünü yokedip insanlar arasına k i n ve düşmanlık saçan haksız bir kazanç yoludur. Fert ve toplum hayatında unutulmaz yaralar açan kumarın her türlüsü dinimizde haram kılınmıştır. Kumar, insanın şahsi ve ailevi hayatında huzursuzluğa yolaçar. Allah kumarı haram kılmıştır. Her türlü şans oyunu haramdır. Kumar beraberinde içki, yalancılık, hırs, kin, intikam, cinayet gibi kötülükleri de getirir.Kumar aile hayatında düzensizliklere, anlaşmazlıklara, ihmallere sebep olur. Kumar yüzünden, dinini, namusunu ve her türlü kutsal değeri ayaklar altına alan pekçok kişi vardır.

Sosyal bir âfet olan kumardan sakınmak kadar çevremizdeki insanları bundan korumak önemli bir görevdir. Kur’an’da “Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ailenizi koruyun…” (Tahrîm suresi 6. ayet.) buyrulmaktadır.